Оксана Донець

На запитання, – “Чи тобі подобається подорожувати?”, – наша донька відповідає легкою усмішкою. Більше, у свої чотири місяці, вона сказати не вміє. Але ми з чоловіком припустили – якщо це подобається нам, то з великою ймовірністю цей ген передався i дитині. Раніше ми розповідали про нетривалі вилазки в гори та ночівлю в наметі, коли Яринка була ще зовсім немовлям, а цього разу мова піде про нашу першу сімейну подорож з новеньким закордонним паспортом!

Албанія: відпочинок з малюком

Серед напрямків обрали Албанію. Чомусь досі не випадало нагоди побувати у цій таємничій країні посеред Європи. Перед тим як зважитись я, звісно, трохи нервувала. Чоловік спланував нам насичений маршрут – спочатку поїздом до Польщі, потім літаком до Греції, а після цього поромом в Албанію.

Побоювань було багато. Як почуватиме себе малюк в такій дорозі? Як таким малим дітям на спектоних пляжах? Чи є доступ до дитячих лікарів, на випадок неприємностей зі здоров’ям? Один з наших друзів зі Словенії узагалі ділився власним досвідом, розповідаючи, що малюк може плакати цілу відпустку. “Trust me, stay at home”, – радив він. В пошуках відповідей на ці запитання ми розпочали приготування до мандрівки.

Приготування

Після визначення напрямку ми серйозно зайнялися вибором проживання. Я описала Андрію уявний ідеальний варіант готелю чи кемпінгу, зокрема просила велике густе дерево, під яким вдень можна гуляти з дитинкою і пляж з лісом чи скелями, що кидають тінь. Малюкам до шести місяців не можна користуватись кремами, вони також легко перегріваються, відповідно наявність надійної тіні для нас була ключовим фактором.

У кемпінгах відповідали, що попереднє бронювання конкретного місця, а отже й тіні неможливе. Ми переглянули прогноз який обіцяв 40 градусів спеки і вирішили пошукати готелі. Я трохи почитала відгуки про можливості off the beaten track (подорож по віддалених від основних центрів цивілізації місцях) в Албанії, накинула можливі містечка та села, і Андрій занурився у Booking.

Похід до лікаря

Перед відїздом ми сходили до педіатра. Приємно, що лікарка пані Соломія не відраджувала нас від поїздки, а навпаки надала нам корисні рекомендації щодо поведінки в літаку та список в аптечку. В літаку вона порекомендувала годувати дитинку під час злету та посадки. Якщо б це не допомогло і боліли вушка, то можна закапати Назол Бейбі по одній крапельці за півгодини до підйому в повітря.

Пані Соломія також радила не тримати дитинку повністю голою під час спеки, адже тоді відбувається надмірне випаровування. Краще частіше прикладати до грудей, щоб компенсувати збільшену потребу у воді. За її словами давати пити додатково ще і воду непотрібно. А ще наша лікарка запевнила, що зможе без проблем бути на онлайн-звязку в разі потреби. Цінуйте добрих лікарів.

Речі для мандрівки

Нас їхало троє дорослих. Відповідно наші речі помістились в один великий Osprey Xenith 88. Для дитячих речей я ще раніше придбала Osprey Porter 46 і наразі дуже задоволена своїм вибором. Ця сумка має ручки, які є одночасно лямками рюкзака. Це суперзручно для переміщень на малі відстані. На відміну від рюкзака вона має широкий вхід, і дитячі речі вдається акуратно організувати всередині та мати до них швидкий доступ. Туди помістилися всі Яринчині речі на два тижні та 80 памперсів, які займали добру половину. До речі, їх сміливо можна не брати, а купувати на місці. В сумку також поміщається й дитина.

Речі для мандрівки перед пакуванням

Під час всієї подорожі ми постійно мали на плечах малесенький Osprey ultralight staff pack, де були дитячі речі першої необхідності (серветки, підгузки, змінний одяг, водонепроникна та муслінова пеленки, слінг з кільцями, а також пов’язка Wind X Treme Baby –  ідеальна крихітна річ від раптового вітру чи сонця).

Возик ми надумали брати раптово у вечір перед виїздом. Я якраз прямувала на вечерю до батьків на возику, що складався з коліс та автомобільного крісла. До батьків мені 5 хвилин ходи і я взяла його з єдиною метою, щоб посадити дитинку з нами в автомобільному кріселку за стіл, адже це фактично єдина опція для несидячої дитинки. Отож ми подумали, що це може бути дуже зручно і під час подорожі в різних кафешках, а також коли спекотно і в слінгу можна перегріти малечу.

Ryinair дозволяє мати возик, що складається, плюс автомобільне кріселко. Їх ми здали в літак перед заходом на трап. Для кріселка було корисно мати з собою чохол Osprey Airporter, щоб зберегти його в чистоті.

Загалом ми задоволені, що взяли возик з собою. Ми мали змогу їсти всі разом, а Яринка спостерігала за нами поруч. Це було також суперзручно, коли мандрували кудись в гарячий час доби і відповідно їхали возиком з парасолькою не перегріваючи дитину в слінгу. Яринка також любить розхитувати себе ногами в автомобільному кріселку і спостерігати як, наприклад, мама пере, тому навіть на щодень ми мали додаткову атракцію для дитини.

Яринка у візку-автокріслі під час мандірвки

Звісно наявність возика абсолютно не відміняла потрібність слінгів. Перший раз ми досліджували околиці села у возику і більше не повторювали такої помилки. Андрій в результаті качав руки несучи дитинку в кріселку, а мій тато волочив колеса. Зате краєвиди були неймовірні.

Слінг шарф 6м нам був дуже корисний для далеких прогулянок та обстежень місцин навколо. Він також пригодився в аеропорту, на вокзалі, поромі, де дитинка могла перебрати вражень чи злякатись перебуваючи у візочку. Слінг з кільцями також був в постійному використанні для походів на пляж та для годування в аеропорту.

Яринка у слінгу з кільцями під час мандрівки

Я взяла велику муслінову пеленку замість рушника Яринці. Вона займає значно менше місця, швидше висихає, може служити захистом від сонця та легким покривальцем. Водонепроникна пеленка завжди з нами в поїздках, для зміни підгузків в громадських місцях та для безпеки ліжок а готелях.

Щоб не везти з собою великого каремата, який займає місце в сумці, Андрій виміряв Яринку рулеткою, разом із розкидом рук, і відрізав їй шматочок розміром 65 на 70. Цього в принципі було достатньо, проте вона рухається та перевертається, тому часом доводилося мити ноги від землі. Яринка частенько лежала на пляжі чи під деревом на карематі. З нього легко змити всі маленькі та великі справи, які траплялись.

Яринка на шматку каремата на пляжі

Магазинчики в Албанії маленькі, якісного дитячого мила я не бачила. Шматка, який я взяла Львова, якраз вистачило, щоб прати дитячі речі. Це дозволило брати їх в меншій кількості. До мила шнурок та три прищепки були дуже корисні.

Годуючій мамі постійно хочеться пити. Тому серед інших корисних дрібниць варто згадати пляшку Esbit drinking bottle. 800 мл – оптимальна кількість запасу води. В неї широке горло, легко наливати та мити, кришечка не падає на обличчя коли п’єш. Можна відкрити однією рукою і тримати одним пальцем. Для мене це була справжня знахідка. Яринка собі бавилась кришечкою

Інша зручна річ – це туристична парасоля Lifeventure. Має захист від ультрафіолету spf +50. Постійно користувались при поверненні із пляжу. А у Львові на дощ знадобиться.

А ще мали миску Х Bowl Sea To Summit. Унікально компактно складається. Була зручною для фруктів, перекусу для вічно голодної мами, а також для Яринчиних гризунців, і просто як іграшка.

До речі про іграшки. Ми довго думали і таки взяли дві забавки і два гризунця. Звісно вони відразу набридли і більше 5 хвилин зайняти дитину ними не вдавалось. З більшим успіхом Яринка гризла корок від вина, кулак, татовий капелюх, пляшку від води та інші підручні речі. Тому, якщо нема місця в багажі, то цілком можна обійтись без забавок.

Трішки про перебіг мандрівки

Добиралися без пригод. Спочатку нас заколисував поїзд Київ-Перемишль, дитинка спала та їла. В поїзді Перемишль-Жешів були зручні великі пусті купе і Яринка бавилась. В Жешові ми заночували і рано вранці вирушили на літак, де в кімнаті очікування нам трапилась гарна кімнатка для дитини з кріслом для годування та пеленальним столиком. Там ми і провели весь час очікування.

Ми подбали про пріоритетну посадку та місця в першому ряду. Проте під час польоту Яринка постійно спала та їла, тому цілком спокійно можна було летіти на звичайних місцях. Підозрюю це більш актуально вже для сидячо-ходячих малюків, яким необхідний простір для забав.

Яринка трохи збентежилась від кількості людей після того, як ми зайшли на борт, тому швиденько заховалась їсти. Я була втішена, бо педіатр казала, що в такому стані не закладає вушка під час злету. Та все вийшло ще простіше, адже як тільки заревів мотор і літак помчав на смугу, Яринка відпустила груди і мирно заснула. Я трохи збентежилась, проте вона навіть не прокинулась і фактично проспала всю дорогу з перервами на перекус.

Маленька Яринка спить під час перельоту

Прилетівши в Грецію ми знову заночували, і вранці попливли човником в невеличке албанське містечко Himare. Ще в дорозі ми зрозуміли, що надто людно там не буде, адже приплило крім нас ще троє мандрівників з рюкзаками. Перший день по приїзді Яринка частіше та довше їла, на нашу думку це була акліматизація або забагато вражень в дорозі.

Щодня ми вставали вранці, купались та грілись в променях ранкового ніжного сонця. Андрій часом заміняв цей ритуал пробіжкою в гори. Як тільки море прогрілось до 24 градусів малеча з великим задоволенням купалась з нами. Напевне їй було легше призвичаїтись до моря, бо вдома вона плавала та пірнала з тренером у ванні з місячного віку.

Далі наш день продовжувався сніданком, відпочинком під деревами і тривалим денним сном в готелі. Ввечері ми мандрували в слінгу, досліджуючи стежки в околицях та віддалені пляжі.   

Через 4 дні ми поїхали в село Perivol (біля Dhermi). Окрім модного п’ятизіркового готелю з його лежаками воно, поки що, більше нічим не зіпсоване. По пустих пляжах човгають молоді люди з рюкзаками, часом в тіні скель ставлять намети. Прозора тепла вода, гори на горизонті та тиша припали нам до душі. Ми поселились в сімейному готельчику на горі і щодня тренували ноги, спускаючись до моря.  

В селищі є також невеличкий кемпінг посеред оливкових дерев і столики з милим дядьком шеф кухарем, де ми щодня смачно вечеряли. Отож наш перший досвід більш далекої мандрівки з малечею був надзвичайно позитивний. Донька точно мала більше вражень ніж вдома, капризувала мало, спала добре, і вдень, і вночі. Щодня загартовувалась та раділа купанню в морі.

Ми спробували три види транспорту і тішимося що вони всі підійшли нашій дитині. Це відкриває нові можливості для подорожей. Албанія нам припала до душі: гостинна, малолюдна, дешева. Трохи незвично було весь час жити в готелях, тому наступного разу хочемо спробувати кемпінг.

Детальний список спорядження для дитини:

1. Ручна поклажа

  • Подушечка для годування
  • Серветки
  • Водонепроникна пеленка
  • Муслінова пеленка
  • Памперси 10 штук
  • Пов’язка Wind x treme baby
  • Два слінги
  • Пляшка з водою
  • Перекус для мами в дорогу
  • Шматка-плювачка
  • Іграшка, гризунець

2. Багаж

  • Покривальце легеньке
  • Байкові мініпеленочки 40 на 40 (для підстилання на керамат), 10 штук
  • Пеленки тонкі 3 шт
  • Шматки-плювачки 5 шт

3. Аптечка

4. Косметичка (ватні диски та палички, олійка, крем від опрілостей, ножниці, мило)

5. Інше спорядження

  • Мисочка sea to summit x bowl xl
  • Ложка snow peak титанова
  • Кульки сміття
  • Туалетний папір  
  • Шнурок
  • Прищепки
  • Парасоля
  • Керамат
  • Іграшки
  • Крісла Helinox

6. Одяг

  • Короткий рукав кофтинки 5
  • Шорти 1
  • Пісочники 2
  • Тонкі кофтинки довгий рукав 4
  • Тонесенький білий чоловічок від сонця 1
  • Штани 3
  • Шкарпетки 3
  • Кепка
  • Флісові штани
  • Кофтина флісова
  • Пінетки
  • Кофта легка котонова
  • Шапка

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *