В продовження теми про кемпінг в Європі хочемо поділитися яскравим прикладом активного сімейного відпочинку на березі Адріатичного моря у Хорватії. Мандрівка мальовничим узбережжям, житя у наметах, приготуваня їжі на пальнику, словом – повний набір непопсової відпустки з дітьми. Про логістику, ціни та враження розповідає фотограф та мандрівник Максим Баландюх. А від себе додамо, що літо у тих місцях триватиме ще, якмінімум, місяць!

Хорватія: сімейний кемпінг

Часто розповідаю, як колись давно намовляв Терезу їхати у Карпати, поїздом у дерев’яну хату, до овечок. А вона у відповідь, – “Хочу як колись із мамою – літаком, у готель і там ще був басейн великий, басейн маленький і басейн середній!”. Я припух і відтоді маю нав’язливу ідею скерувати відпочинок дітей у правильний вектор. Якщо на море – то з наметами! Цього разу особливо вибору не було, бо у Хорватії ціни у серпні такі, що ого-го. Тож кемпінги були оптимальним варіантом.

За пункт дислокації вибрали район біля міста Pula, бо там кльовий берег, купа кемпінгів і по відстані одне з найближчих – 1200 км. За день цю відстань із перетином кордону здолати трудно, тому запланували «культурний відпочинок» у дорозі.

Один із різновидів панд у зоопарку угорського міста Nyiregyhaz

Зоопарк

Виїхали після обіду, надиво легко і приємно перетнули кордон у Чопі і ночували в одному із кемпінгів у місті Nyiregyhaza (20 євро/ніч за чотирьох), бо там офігєзний зоопарк! У ньому є, здається, всі екзотичні травини, які спадають на думку: білі ведмеді, пінгвіни, акули, лінивці, панда (о, згадав, хіба кенгуру немає). Діти були під враженням, особливо Тереза, фанат усієї флори і фауни.

Логістика

Опівдні виїхали із зоопарку і увечері ночували у місті Karlovac. Це містечко не біля моря, тому на booking.com там були значно кращі цінові пропозиції для ночівлі. І наступного дня ще трохи і – вже купалися на морі.

Львів – Nyiregyhaza: 5 годин (плюс перетин кордону)
Nyiregyhaza – Karlovac: 9 годин
Karlovac – Pula: 3 год

Забігаючи наперед скажу, що назад ми зробили зупинку у Будапешті. Виїхали із моря о 9.30 і о 17.00 запаркувалися у столиці Угорщини. І потім ще день пішов на добирання до Львова.

Загалом бюджет на дорогу такий:

  • туди і назад намотали 2500 км, на бензин пішло десь 240 євро
  • усі страхівки 40 євро
  • плата за автобани 70 євро

Кемпінги

Кемпінги у Хорватії прекрасні! Ночуєш одразу біля моря, поруч приміщення із душем і туалетом, чистесенько. Довкола сосни. Достатньо тіні, де можна проводити час в обід, і чудесний запах соснової смоли. Берег із камінців, довкола купа островів, об які розбиваються хвилі. Тому море біля кемпінгів спокійне, навіть медуз немає! Кількість засмагаючих на березі невеличка. Лєпота!

Якщо чесно, коли тут у Львові розповідав, що їду на море із наметами, то відчував такий скепсис, так ніби це суцільні напряги. Колись давно їздив двічі із дітьми у Крим – то там було трудно: тіні немає, в обід жахіття від спеки, душу немає, із туалетами по-різному. І принципово інше враження, коли у кемпінгу у Європі.

Довкола нас багато таких самих туристів із Словенії, Німеччини, Італії. Дві ночі біля нас стояв намет трьох студенток-словенок, які мандрують зі своїми собаками і заробляють на подорож тим, що у кожному місті роблять на центральній площі шоу собак. Тобто чотирилапі треновані, уміють, скажімо, заскочити дівчині на спину і ще й стати на задні лапи. Мої малі були щасливі такій компанії.

Хоча переважна більшість туристів – із хатами на колесах. У мене була забавка: ходити по кемпінгу і розглядати ці витвори людської фантазії. У одних – наче змагання хто вивезе на природу якнайбільше своєї хати. Повноцінні кухні із тумбочками, телевізори і купа всього, що навіть в голову не вкладається, навіщо ото все брати на море. Інші дивували різноманіттям наметів. Наприклад є такі, які розставляються на даху автомобіля. (:

Єдиний мінус кемпінгів – їхня ціна. Оскільки ми були у high season, то кожна ніч нам виходила 32-34 євро. Це ті дешевші, бо більшість ще дорожчі.

Ми спершу були у кемпінгу «Peskera». Там кльовий берег, але трохи тісно і ми зайняли останнє вільне місце, а там біля намету замість трави – грунт під ногами. Тому за дві ночі переїхали у «Pineta». Там все чудово! Намет стояв на м’якій подушці із хвойних гілочок, ще й подував вітерець. До того ми ходили в обід гуляти у супермаркет, бо там є кондюки. У Pineta навіть в обід було комфортно, тож відпала потреба. Два роки тому ми ще зупинялися у кемнігу Stoja – він кльовезний, але у півтора рази дорожчий. У вересні або ж наступного червня ціни будуть іншими і купа різних знижок.

На кемпінгу ще купа атракцій. Можна орендувати отакий човен, як на знимці (8 євро/год), і плавати із ним на сусідній острів. Або брати ще катамаран із гіркою, якою з’їжджаєш у воду. Ото дітей найбільше заперло! Береза, яка лише у лютому навчилася триматися на воді, після цієї поїздки чудесно плаває і немає жодного страху до води.

Їсти варили на пальнику. Раціон десь такий: вранці вівсянка із йогуртом, в обід кавун і фрукти, увечір гречка із тунцем.

Спорядження у нас було просте. Два простих, але перевірених мандрами, намети, три спальники на чотирьох і кілька найпростіших карематів. Ще пальник і трохи посуду. При добрій погоді тут тепло і комфортно, більшість ночей спальники використовували як ковдру. Мали трохи тепліших речей, які навіть не одягали. Загалом спорядження мінімум, бо четверо людей у маленькій автівці. Ми, мабуть, мали одну соту частину від того, з чим приїжджають “трушні” кемпери. До речі, карематки з’їдали багато об’єму, хотілося б щось компактне. А ще ми не подумали про універсальне взуття для пляжу і плавання, бо тут усюди кам’яні береги і трапляються досить гострі каменюки. Ми ходили у воді в сандалях, але плавати в них не дуже зручно. Добре було б мати щось подібне на Skinners, чи аналог, щоб і плавати і впевнено ходити по березі.

Щодо атракцій, то крім чистого моря і тепла варто погуляти красивими містечками. Наш top list– міста Rovinj і Vodnjan, хоча кожне містечко по своєму симпатичне. А ще на берегах нормальний вибір різноманітних плавзасобів на прокат – 8-10 євро\година, але я б хотів у майбутньому мати щось своє, так би мовити, безлімітне. Бачив у інших туристів цікаві варіанти надувних каяків, навіть записав собі назви: Sevylor Colorado kayak 2 та Tribord Itiwit 3.

фото на обкладинці для ілюстрації. Джерело: campingpoljana.com

 

Один Коментар
  1. Спасибо автору за стутью, было интересно читать. Планирование и подготовка тура заняли около 3 месяцев. Ну и общее впечатление от поездки: это было действительно путешествие мечты, мой формат.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *