В цій статті ми поговоримо про базову основу тришарової концепції одягу, а саме про те, як правильно обрати собі термобілизну, яка допоможе вам комфортно почуватися під час фізичних активностей (від занять спортом до сходжень на серйозні вершини).

Термобілизна: як вибрати?

Аутдорний словник

Термобілизною, або ще кажуть “функціональною білизною”, називають спеціальний нижній шар одягу, покликаний підтримувати комфортний температурний режим людини. Правильне використання принципу багатошаровості в одязі дозволяє відчути себе комфортно в будь-якому діапазоні температур, забезпечуючи тепло, а також хорошу вентиляцію.

Серед початківців існує думка, що термобілизна зігріває у мороз. І саме тому не страшний ні мороз, ні вітер. Насправді це не так.

Основна функція термобілизни – відводити вологу на наступний шар.

Якщо в теплу пору року мокрий одяг є в основному причиною дискомфорту, то у холодну пору року одяг, вологий від поту, вже втрачає свої теплоізоляційні властивості, що призводить до переохолодження та несе серйозні ризики для здоров’я.

Термобілизна, навпаки, у таких умовах не тільки ефективно виводить вологу від тіла, але і швидко висихає. Аби обрати найбільш комфортний варіант термобілизни для вас, необхідно розуміти сучасну теорію екіпіровки. Вона являє собою систему одягу, у якій легко можна регулювати шари одягу в залежності від умов в які ви потрапили.

Відповідно до тришарової концепції одягу:

Термобілизна – відводить вологу від тіла.
Середній шар – пропускає пар від тіла назовні, зберігаючи тепло.
Зовнішній шар – захищає від вітру і опадів, випускає пар назовні.

Очевидно, що найбільш функціональним повинен бути саме базовий шар. Він взаємодіє з тілом як у спеку, так і в холод. Тому важливо розібратися, яка термобілизна підійде саме вам, враховуючи плюси та мінуси кожного з варіантів, та індивідуальні вподобання.

Існує кілька видів термобілизни, широко представлених на ринку – синтетична, вовняна та комбінована. Яку термобілизну вибрати – вирішувати вам. Як правило, для різних кліматичних умов та видів діяльності найбільше підходить свій тип.

Термофутболка з вовни меріно Salewa Cristallo L/S Mns
Термофутболка з суміші вовни та синтетики Salewa Cristallo L/S Mns

Натуральна термобілизна

Не дивлячись на моду до натуральних тканин, варто одразу ж відмовитися від тканин, які навіть частково виготовлені з бавовни. Причина зрозуміла – вони не підходять для занять активними видами спорту. Основний недолік – такі тканини добре та швидке вбирають вологу та дуже повільно сохнуть.

Приємним виключення є термобілизна з вовни. І не будь-яка, а лише тонкорунних овець – мериносів. Ця вовна є популярною сировиною для виготовлення термобілизни преміум-класу.

Переваги:  тривалий час зберігає свою форму, прекрасно справляється з запахами, швидко сохне, відмінно “дихає”, дуже тепла.  Тонка вовняна термобілизна також підійде і для літнього використання, вона захищає від сонця і в той час приємна до тіла, зараз дедалі частіше починають використовуватися футболки з тонкої шерсті. А все тому, що цей тип термобілизни не сидить “облягаючи” тіло, на відміну від синтетики, тим самим, менше дотикається до тіла і забезпечує кращу циркуляцію повітря. Якщо є необхідність брати термобілизну на декілька ночей за холодних температур – вовняна термобілизна є відмінним рішенням. Також цей тип термобілизни часто використовують у побуті чутливі до холоду люди.

Основні недоліки: висока вартість, ймовірність зміни форми після необережного прання.

Lasting
Синтетична термофутболка з довгим рукавом Lasting Stem

Синтетична термобілизна

На даний момент, синтетична термобілизна – найбільш представлена на ринку. Вона виготовляється більшою мірою з поліпропілену, поліестеру, поліаміду.

Серед переваг: синтетика практично не вбирає вологу, швидко сохне, гарно зберігає свою форму, еластична, приємна до тіла. Важливо додати, що зараз існує безліч моделей синтетичної термобілизни, що дає можливість кожному підібрати варіант за своїми фінансовими можливостями.

Але вона має і недоліки. По-перше, індивідуальна чутливість до синтетики окремих людей. По-друге, синтетика дуже швидко втрачає свою свіжість, тому прати її доведеться частіше.

Виробники термобілизни постійно намагаються вирішити цю проблему, зокрема включаючи до структури тканини елементи, що володіють антибактеріальними властивостями. До прикладу, можна бачити термобілизну з іонами срібла. Найбільш поширеним на сьогодні матеріалом залишається поліестер. Для кращої еластичності додають невелику кількість еластану або лайкри. При цьому варто розуміти, що поліестер буває дуже різним – від високотехнологічних волоконних матеріалів топових виробників до низькосортних тканин.

Синтетична термофутболка Dynafit Dryarn

Комбіновані матеріали

Термобілизна, виготовлена як з синтетики, так і з шерсті мериносів, поєднує у собі як переваги двох матеріалів, так і недоліки. Втім є вона є гарним варіантом для вибору у співвідношенні ціна/якість. Як приклад, можна розглянути модель SWU від чеського виробника Lasting або ж серію Retezat від українського бренду Turbat.

Turbat
Термофутболка з суміші синтетики та вовни Turbat Retezat

Щільність тканини

100 – 180 г/м² – тонка, переважно для літа.

180 – 220 г/м² – середня, для міжсезоння.

220 – 300 г/м² – товста, для зими.

Технологічна термобілизна від Х-Bionic

Плетіння та зональність

Виробники, постійно працюють над підвищенням функціональності термобілизни. Одним з варіантів є спеціальні плетіння в зонах підвищеного потовиділення, які дозволяють швидше виводити вологу назовні. Таку ж функцію можуть відігравати також і поєднання синтетичних матеріалів з різними характеристиками. Однак слід враховувати, що термобілизна такого типу буде дорожча у виробництві, і використовується переважно спортсменами та найбільш вимогливими користувачами, які шукають найкращі технологічні рішення.

Підсумки

Термобілизну варто обирати відповідно до своїх вимог та потреб.

Якщо людина активно займається спортом у спеку, найважливішим буде ефективне відведення вологи від тіла та швидке висихання тканини. У такому разі, синтетична термобілизна буде більш комфортною, оскільки буде чудово виновувати ці задачі.

В умовах активного заняття спортом при низьких температурах, є більша доцільність використання шерстяної термобілизни, що краще зігріває і водночас відводить вологу. Також гарним вибором вовняна термобілизна буде і для тих хто просто хоче комфортно утеплитися, навіть, за відсутньості значних фізичних навантажень.

Кілька порад щодо догляду

Термобілизну необхідно прати після кожного використання. Це дуже делікатний процес. Використовуйте спеціальні миючі засоби (вовна, синтетика) та відмовтесь від мила, порошку та особливо – хлору.
Як правило, вода для прання має бути не вище 30 градусів. Кип’ятіння термобілизни знаходиться під суворою забороною, в іншому разі одяг втратить всі свої властивості.
Віджимати термобілизну не можна, так само, як і прасувати чи сушити на батареї!

Завантажити брошуру

Тематичні статті:

Тришарова концепція одягу

Хранителі тепла: перемагаємо холод технологіями

Філософія тепла

Фліс: як вибрати?

Мембранна куртка: гід головними характеристиками

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *