Для більшості людей туристичний похід асоціюється з вечірньою ватрою, співом під гітару та неспішним приготуванням куліша над вогнем. Проте, часто в мандрівці, після затяжного денного переходу, хочеться приготувати вечерю якнайшвидше. Особливо це стосується холодної пори, коли день короткий, а погодні умови не дуже сприяють романтиці. Дуже часто табір розкладається за межами лісу, на хребті, між скелями чи в снігових заметах де важко знайти дрова. У таких умовах добрим помічником стануть туристичні пальники (газові, спиртові, мультипаливні). Або ж інтегровані системи для приготування їжі, які є наступною ланкою технологічного прогресу пальників.  

Jetboil: переваги інтегрованих систем для приготування їжі

Звісно, інтегровані пальникові системи вже давно не новинка на ринку outdoor-спорядження, проте серед українських мандрівників вони досі не такі популярні, як закордоном. Мабуть, головною причиною цьому є досить висока, як на український гаманець, ціна та недостатня поінформованість про переваги цих виробів. В цьому невеликому огляді я б хотів детальніше познайомити вас із особливостями інтегрованих систем на прикладі моделі Flashlite від компанії Jetboil.

Американський виробник Jetboil є першопрохідцем в світі інтегрованих систем. Їхні вироби настільки популярні, що слово “джетбойл” стало епонімом назви всіх пальників такого типу.

Одна з моделей інтегрованих систем Jetboil. Фото: derute.no

Основними перевагами інтегрованих систем є швидкість закипання води, суттєва економія палива (в порівнянні із звичайними пальниками), а також невеликі об’єм та вага. Спробуємо розібратись, завдяки чому вдається цього досягнути.

Інтегрована система Jetboil Flashlite комплектується пальником, казанком з анодованого алюмінію (об’ємом 0,8 л) та кришкою з м’якого пластику. Окрім цього у комплект входить, стабілізуюча підставка під балон, для нівелювання дрібних нерівностей поверхні, та пластикова кришкка для захисту дна казанка при транспортуванні.

Елементи інтегрованої системи Jetboil FlashLite

Як видно на фото, казанок обладнаний інтегрованим теплообмінником, що дозволяє значно швидше приготувати страву чи закип’ятити воду, оскільки більша частина нагрітого повітря спрямовується безпосередньо на дно посудини, а не розвіюється врізнобіч. Виробник використовує для цього власну запатетновану систему FluxRing.

Як я вже згадував, казанок виготовлений з легкого матеріалу –  анодованого алюмінію, ззовні покритий неопреновим чохлом, для захисту казанка від подряпин і рук користувача від опіків. З останнім завданням чохол справляється не до кінця. На казанку є ручка з тканини, проте вона не достатньо жорстка. Не зайвим тут б був тримач, як у пальника Primus Eta.

Зверху, під час кип’ятіння, казанок зручно закривається кришкою із м’якого пластикового матеріалу з отвором для виливання окропу. Водночас знизу, під час транспортування, його можна закрити пластиковою мірною чашею, яка також може використовуватись як горня. Важливим аспектом для зручності є можливість розмістити всередині казанка газовий балон об’ємом 100 мл.

Виливання води з казанка системи через отвір у кришці

Пальник сконструйований таким чином, щоб вставляти у нього казанок, що надає конструкції більшої стійкості від вітру чи під час закипання води. Проте, слід зазначити, що особисто мені не зовсім сподобалось як сідає казанок на пальник в цій “системі”: Часто його важко встановити чи зняти з першого разу.

Пальник обладнаний п’єзопідпалом, що значно полегшує процес підпалювання газу та дозволяє не хвилюватись про намокання сірників. У Jetboil Flashlite максимально проста та зручна система для регулювання інтенсивності полум’я. Припускаю, було б ще зручніше, якби вентель був трішки довший. Але і без цього все працює добре.

Приємно, що пластикова підставка-стабілізатор Jetboil Stabilizer входить в стандартну комплектацію. Завдяки їй встановлення системи в стабільному положенні займає менше часу, і для цього не потрібно шукати додаткову опору. Зроблена вона з яскравого помаранчевого пластику, тому загубити її буде важче.

Тепер до найцікавішого — часу закипання води в системі та витрат палива. Jetboil декларує закипання 0,5 л води в Flashlite в середньому за 2 хв 30 с. Під час користування я завжди кип’ятив повний казанок, тобто, майже 0,8 л води. Через це цифри виходили іншими. В середньому  час закипання становив 3 хв. Зрозуміло, що на цей показник впливає багато факторів: початкова температура води, швидкість вітру, температура повітря в конкретний момент, якість газової суміші в балоні тощо.

Проте, результати цієї моделі мені видаються доволі пристойними, особливо якщо зрівняти їх з аналогічним показником звичайного газового пальника. Готуючи цей матеріал, натрапив на відео де у подібному пальнику розтоплюють сніг. Це гарний спосіб оцінити швидкість тепловіддачі системи.

Зекономлений, на приготуванні вечері, час ми з радістю витрачали на приємні посиденьки за кавою. Якби довелося готувати їжу на вогні, то пішло б набагато більше часу зусиль і нервів. Не кажучи вже про пізню осінь чи зиму. Похідна романтика для мене завжди була найважливішим мотиватором для подорожей.

Щодо витрат газу, то виробник запевняє, що 100 мл палива має вистачити для для кип’ятіння 12 л води. З точністю цю цифру дуже важко перевірити, оскільки умови тестування можуть кардинально відрізнятися. Я ж на особистому досвіді пересвідчився, що балону Kovea об’ємом 250 мл вистачає, щоб забезпечити чаєм компанію з 9 осіб протягом двох повноцінних похідних днів. Якщо порівнювати з комбінацією “звичайний пальник + казанок без радіатора”, то витрати палива виходять у два-три рази меншими.

Практично всі пальники бояться вітру. Jetboil Flashlite  також, на жаль, не виняток. Звісно, він менш чутливий до поривів, проте вплив вітру на швидкість закипання води відчутний. В цьому плані поза конкуренцією, звісно ж, буде система іншого американського виробника — MSR WindBurnerАле, якщо ви мандруєте переважно літом, невисокими горами, то вам буде цілком достатньо рівня вітрозахищеності Jetboil Flashlite.

Технічні характеристики

Суттєва перевага Jetboil Flashlite це компактність. Пальник та підставка з легкістю складаються в середину казанка. Сюди також влазить балон газу 100 мл. Фізичні розміри у спакованому вигляді – 104 мм x 165 мм. Якщо порівняти місце, що займає такий набір  в рюкзаку із об’ємом звичайного пальника-казанка-балона, економія виходить значною. Якщо ж врахувати також, що в останньому випадку нам прийдеться везти з собою балон більшого об’єму, то різниця стає ще очевиднішою. 

Складена система у порівнянні з газовим балогном 450 г

Особисто для мене цей фактор не менш важливий, ніж швидкість кип’ятніння води. Оскільки останнім часом стараюсь дотримуватися оптимальної ваги та об’єму рюкзака, готуючись до походів.

Вага всієї системи разом із стабілізатором становить 349 г. В порівнянні з іншими моделями пальників це досить хороший показник. До прикладу, вага MSR WindBurner, об’ємом 1 л — 432 г, а півлітрової системи Primus Lite Plus — 390 г.

Отже, переваги Jetboil Flashlite, які хотілось б виділити у підсумку – це компактність, мала вага, наявність п’єзопідпалу, суттєво менші витрати газу, в порівнянні із звичайними пальниками та швидкість закипання. Ну і загалом вагомою перевагою туристичних пальників є можливість готувати їжу чи напої безпосередно в наметі, дотримуючись правил безпеки, звісно

Натомість негативом, на мою думку є відсутність повноцінної ручки на казанку, що створює небезпеку обпекти руки. З тієї ж причини, хотілось би трішки довшого вентиля регулювання інтенсивності полум’я. І найбільш незручним моментом для мене було виймання казанка з гарячею водою з пальника, оскільки сідає він на нього доволі туго.

Для пересічного мандрівника суттєвий стримуючий фактором, мабуть, ціна такої системи. Але, як на мене, після врахування усіх переваг, така інвестиція виглядає доволі правильною.

Один Коментар
  1. Перепрошую пане Володимир але у статті багацько хибної інформації:

    1) «Основними перевагами інтегрованих систем є швидкість закипання води…». З яких це пір? По швидкості закипання вони одні з найгірших оскільки мають дуже малу потужність.

    2) «…казанок обладнаний інтегрованим теплообмінником, що дозволяє значно швидше приготувати страву чи закип’ятити воду…». Взагалі ідея була у збільшенні теплоємності казана та зменшенні конвекційних втрат теплової енергії. Швидкість же закипання залежить лишень від різниці температур та площі контакту середовищ. Останні показники аж ні як не змінено у казанах подібної конструкції.

    3) «…казанок виготовлений з легкого матеріалу – анодованого алюмінію, ззовні покритий неопреновим чохлом, для захисту казанка від подряпин і рук користувача від опіків…» Нууууу… Насправді саме цей чохол і забезпечує найбільшу економію палива оскільки термоізолює казан від зовнішнього середовища. Ваше припущення про подряпини та захист рук звісно цікаве, але повністю хибне.

    4) «Проте, результати цієї моделі мені видаються доволі пристойними, особливо якщо зрівняти їх з аналогічним показником звичайного газового пальника» Якщо взяти до уваги той факт що мова йде про швидкість закипання, то складається враження що автор ніколи не проводив подібних дослідів. Адже на однаковому посуді, навіть за лютих морозів 3квт пальник аж бігом рве на шматки Jetboil. Правда витрачає на це значно більше пального, але аж ні як не у два-три рази як то стверджує шановний автор:

    «Якщо порівнювати з комбінацією “звичайний пальник + казанок без радіатора ”, то витрати палива виходять у два-три рази меншими.» І це легко перевірити розрахунками на папері, навіть без дослідів.

    5) «Ну і загалом вагомою перевагою туристичних пальників є можливість готувати їжу чи напої безпосередньо в наметі, дотримуючись правил безпеки, звісно.», – у всіх анотаціях до пальників червоними літерами написано що користування ними у наметах ЗАБОРОНЕНО. А якщо мова йде про Jetboil то автору корисно було б знати, що теплообмінник спричиняє не повне згорання палива через малий доступ кисню до «топки». І по всьому світу вже є чимало смертельних випадків саме з інтегрованими системами. Саме останні найнебезпечніший варіант приготування їжі у наметі (якщо порівнювати з іншими газовими пальниками).

    І на останок. Єдина перевага Jetboil полягає у реальній економії палива, якщо ви звісно користуєтесь нею на вулиці і з котлом не великої ємності. Зі зниженням температури навколишнього середовища ця перевага поступово втрачається навіть у моделях обладнаних «зимовим клапаном» який по суті є звичайнісіньким редуктором. А при наднизьких температурах ці пальники взагалі не здатні до стабільної та ефективної роботи. Отже все треба підбирати під конкретні умови користування. Jetboil Flesh просто неймовірно зручна річ при технічних сходженнях чи готуванні скажімо у човні, однак він значно поступається в універсальності та надійності пальнику зі шланговим з’єднанням, скажімо, у зимовому поході.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *