На етикетках мембранного одягу вказано багато технічної інформації та характеристик, в залежності від яких ціна може різнитися на кілька сотень доларів. Хоча візуально ці речі можуть майже не відрізнятися, особливо для початківців, що не надто вникають у деталі ринку туристичного спорядження. В результаті, споживач бачить перед собою куртку і не розуміє за що він має заплатити ті чи інші гроші. Тож редакція Gorgany Pro вирішила підготувати невеликий матеріал про параметри мембранних курток, з якими вам доведеться зіткнутися купуючи цей, один з найважливіших, елементів мандрівного спорядження.

Мембранна куртка: гід головними характеристиками

Аутдорний словник

Отож, головною відмінністю, або правильніше сказати, перевагою мембранних курток в порівнянні із звичайними дощовиками є наявність додаткового технологічного шару (мембрани), який дозволяє тканині довгий час не намокати під час дощу, водночас пропускаючи пар від тіла назовні. Таких шарів може бути кілька.

Мембрана – це тонка (бл. 0.01 мм) полімерна плівка із своєрідною структурою. Вона складається з мікроскопічних отворів, які менші за краплину води,  однак більші за молекулу водяної пари. Сама по собі мембрана є надзвичайно делікатною й чутливою до пошкоджень, тому виробники приклеюють  її до тканини, щоб захистити її. Залежно від комбінації шарів мембрани бувають 2, 2.5 та 3-шарові. 

шари мембранної куртки

Шари (layers)

2L – базова тканина з ламінуванням або мембраною, що нанесена на задню поверхню. Таке поєднання зазвичай використовується в одязі з підкладкою або сітчастою ізоляцією, що захищає мембрану зсередини. Підкладка збільшує масу одягу, але покращує довговічність і додає комфорту. Куртка 2L найчастіше є вибором для міського користування. До цього класу належить  Salewa Puez Clastic PTX 2L.

2.5L – 2L тканина з додатковим друком (.5L), нанесеним як ламінування з внутрішньої сторони куртки. Додаткова міцність досягається шляхом друку або розпилення тонкої захисної плівки на мембрану на внутрішній стороні одягу. Куртка 2.5L найменш об’ємна, але не настільки зносостійка, як 3L. До цього класу курток належать Salewa Aqua та Turbat Isla, вони будуть гарним вибором для міста за співвідношенням ціна/якість.

При виборі 2,5L куртки врахуйте, що для багатьох людей при використанні, скажімо, з футболкою, її внутрішня сторона без підкладки лишає неприємні тактильні відчуття на голому тілі тому врахуйте цей момент під час примірки або використовуйте з одягом, який має рукави.   

3L – Висока стійкість до вологи та вітру, а також дуже добра проникність повітря. Використовує 2L тканину з додатковим шаром, зв’язаним з внутрішньою частиною мембрани. Призначена для довготривалого використання у екстремальних умовахКуртка 3L може похвалитися надзвичайною зносостійкістю, але відповідно і коштуватиме дорожче, а також за рахунок двох шарів тканини буде менш еластичною та важчою. Прикладами таких курток є Turbat Alay  та  Salewa Ortles 3 GTX PRO.

мембранна куртка

З огляду на все вищезазначене, кожен з типів мембран має свої переваги та недоліки, які ви врахуєте виходячи з умов в яких куртка буде експлуатуватися, тому необхідно звернути увагу на ще один важливу пару характеристик – водостійкість/паропроникність.

мембранна куртка

Водостійкість/паропроникність

Часто на підкладці або у описі моделі бачимо цифри скажімо 10000/5000 або 10000/20000. Вимірюються ці показники в лабораторних умовах. Перша цифра це максимальний водяний тиск, який здатна стримувати мембрана залишаючись сухою. Вимірюється в міліметрах на квадратний дюйм (саме так, привіт американська система вимірювання).

Друга цифра позначає паропроникність. Її розраховують вимірюючи кількість водяної пари, що здатна пройти крізь одиницю площі за одиницю часу (тобто кількість грамів на квадратний метр за 24 години). Слід зазначити, що не всі виробники мембран та мембранного одягу однаково порядні, і якщо серйозні бренди для яких важлива репутація, на кшталт, Gore-tex, Salewa, Marmot тощо, будуть давати більш менш об’єктивні цифри, то менш відомі бюджетні бренди часто можуть прикрашати дійсність, дещо змінюючи методику вимірювань відповідно ціною цьому буде комфорт користувача.

Базовими вважаються моделі з показниками 5000/5000  або 8000/5000 вони забезпечать нетривалий захист при невеликому або середньому дощі, і комфорт за умови, що ви не будете активно рухатися, тобто сильно пітніти. Можна розглядати, як варіант куртки для міста. Часто такий захист вказують виробники софтшелів. Інколи зустрічаються старіші моделі мембран 3000/3000, але ми радили б уникати їх, оскільки, відчуття гірського потоку на спині може з’являтися одразу, як тільки ви злегка пришвидшуєте темп ходьби.

Мембрани 10000/10000 і вище можна сміливо рекомендувати для подорожей вони забезпечать надійний захист та комфорт і при гарній зливі десь в Карпатах, і якщо в дощову погоду вирішили прогулятися вулицями одного з європейських міст.

мембранна куртка

Ну і нарешті, екстремальні 20000 і вище. Тут поки що панує бренд Gore-tex, який виготовляє багато різних видів мембран, які мають, навіть, вищі за цей показники. Ціна таких курток відповідно значно перевалює за поріг у 150-200 доларів, однак їх сміливо можна брати в мандри у вологі країни Південно-східної Азії, Ісландію чи Норвегію, де середньостатистичні погодні умови змушують серйозно поставитися до захисного спорядження, щоб не зіпсувати собі настрій і здоров’я.

І ще раз про паропроникність

Досвідчені користувачі знають, що мембрани з водонепроникністю на рівні 10k достатньо добре триматимуть дощ, і куди більш вагомий показник рівень саме “дихання” мембрани, адже часто такі куртки беруться для активного руху в подорожах. Тому часто можна зустріти ще один варіант вимірювання паропроникності – RET.

RET (Resistance of Evaporation of a Textile) – «супротив матеріалу паропроникненню». Визначається за шкалою від 0 до 30, де 0 – відповідає диханню голого тіла, 30 – пластиковому пакету.

  • RET 0-6 — екстремальний рівень паропроникнення;
  • RET 6-13 — високий рівень;
  • RET 13-20 — середній рівень;
  • RET більше 20 — поганий рівень.


мембранна куртка

Догляд за мембранними куртками

Часто, окрім характеристик мембран, у описі товару можна знайти абревіатуру DWR (Durable Water Repellent). Так називається фабричне водовідштовхувальне просочення зовнішнього шару тканини. Зазвичай, його вистачає на кілька місяців, а далі для поновлення та покращення захисних властивостей можна використовувати водовідштовхуючі спреї. Якщо ви вже придбали мембранну куртку, зверніть увагу на особливості догляду за нею, про які ми писали у минулих матеріалах.

3 Коментарі
  1. salewa puez 2 GTX
    водонепроникність 28к мм
    після 30 хвилин сильного дощу починає промокати…
    тож для міста ок, а сподиватися на неї ви Карпатах – точно ні!

    тож хотілось щоб в обзорах писали реальних стан справ! доречи та сама проблема з взуттям, ще ні один goretex не витримав мокру траву довше 15 хвилин…

    1. Юрій Шушкевич

      Про взуття та росу ви безперечно праві, там рівень тиску на мембрану такий, що довго жодна не протримається, хіба гумаки. Перевіривши це на практиці багато разів, тепер просто по росі або сандалях, або просто обираю стежки в цей час. Про мембрани курток та рівень дощів, з друзів, які мають мембранки рівня GTX всі задоволені, тут або вам пощастило зловити дуже серйозну зливу або бракований примірник пошкоджена мембранна (особливо якщо протікання у одному місці). В мене турбат вулкан (це співмірна за показниками мембрана з GTX) ще жодного разу не протікала, хоча тут слід використовувати її з розумом, звичайний дощ та довготривалий вона тримає бездоганно, а всі зливи я завжди перечікую через те, що вони короткі однак дуже потужні з точки зору тиску на будь-яку мембрану. Мені здається, що цей момент залежить від очікувань, я знаю, що 100 захист забезпечить товста суцільна целофанова плівка, однак в ній можна спаритися зсередини. Мембрана може працювати дуже довго, однак це не гарантує, що рано чи пізно тиск водного стовбчика не буде більшим за її пропускну здатність

    2. Мої meindl на гортексі витримували. Саломони на гортексі в зливу також чудо впорались.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *