Олег Сергієнко

Цей матеріал належить до категорії підвищеної складності – не рекомендовано повторювати без попередньої підготовки та досвідчених інструкторів

Легкохідство: з чого почати?

Всі прагнуть до полегшення ваги рюкзака, незалежно від їхньої фізичної форми та витривалості. Я думаю, ви погодитесь, що краще нести на собі менше ваги, й відповідно не так втомлюватися, більше відпочивати під час подорожі або проходити довші відстані. Якщо ж ви фанат здоровенних 100 літрових рюкзаків, якщо ви думаєте, що без того, що ви носите у своєму рюкзаку не можна обійтися у дикій природі, то, можливо, ця стаття не для вас.

З чого все почалося?

Цей напрямок в аутдорі сформувався у США ще у далекому 1955 році. Чому саме в Америці? Тому що там є доволі довгі туристичні маршрути, які було б неможливо пройти за сезон, долаючи в день по 15-20 км, при цьому, не помічаючи навкруги нічого, окрім втоми від важкого рюкзака.

Визнання легкохідство здобуло  наприкінці 80-х років. Дуже великий внесок у цей напрямок пішохідного туризму зробили альпіністи та скелелази, адже крім заліза, вагу якого особливо й не зменшиш, вони беруть з собою той самий набір спорядження: укриття від негоди, спальник, рюкзак та кухонні приладдя.

Хоч цей вид пішохідного туризму й не має своїх технічних стандартів та нормативів, проте серед спільноти легкоходів є певна градація по вазі спорядження:

  • легкоходи – до 10 кг базової ваги;
  • ультралегкоходи – до  4,5-5 кг базової ваги

Наголошу на тому, що ця категоризація прийнята у спільноті легкоходів. Як на мене, то головне те, щоб вам було комфортно, та не наражало ваше життя на небезпеку. Полегшувати спорядження треба поступово, та відшуковуючи свій особистий баланс між вагою та зручністю.

Як перестати носити “зайву” вагу з точки А у точку Б?

З цим значно простіше, чим схуднути. Моя перша порада початківцям – не брати з собою зайвого! От просто не беріть і все! Інколи диву даєшся, навіщо люди тягнуть з собою декілька одиниць спорядження з однаковим призначенням. Після походу, або під його кінець, зазерніть у свій рюкзак і подивіться, чи все, що ви брали вам знадобилося? Якщо якісь речі були взяті з собою тільки для того, щоб вони “подихали” свіжим повітрям, то наступного разу їх і брати не треба, адже це вага, яку ви носите на плечах. Зізнаюся, у свій час я теж брав купу різного мотлоху, який навіть не витягав з рюкзака протягом усього походу.

Якщо ви відмовилися від зайвого, сформували мінімально необхідний комплект спорядження, то наступний етап – зважування. Переважте кожен (!) елемент спорядження, та запишіть його вагу.  У цьому вам може допомогти https://www.lighterpack.com

Ось тут з’являється ще один етап в “схудненні” вашого рюкзака. З яких матеріалів виготовленне ваше спорядження? Можливо, прийшов час замінити на більш легке? Виробники аутдор спорядження не стоять на місці, постійно відбувається удосконалення екіпу та його полегшення. На сьогоднішній день на полицях магазинів туристичного спорядження є непоганий вибір, але треба враховувати, що не кожна річ з надписом “light” буде такою насправді. Виробники не рідко спекулюють на цьому.  У крайньому випадку, спорядження можна зробити власноруч, як свого часу робив я. А на сьогоднішній день команда Simple.Gear прийшла до того, що відшиває свій рюкзак Asket, бо пропозиції від масмаркету не змогли задовольнити наші невибагливі вимоги до рюкзака.

Знання природи та навички використання навколишнього середовища в купі зі спорядженням, дозволить вам менше нести на собі. Як приклад: вміння розвести вогнище – можна зекономити на пальному; добре попрацювавши над маршрутом, знаєте, де знаходяться джерела – менше переносити з собою води; гілки дерев, каміння – зафіксують ваш намет чи тент не гірше кілочків.

Не забувайте про багатоцільове використання спорядження. Мультифункціональна повязка (баф) – яскравий приклад цьому, це і шапка, це і балаклава, це і снуд. Пончо-тент захистить від дощу під час переходу та під час сну. Якось я використовував гермомішок як резервуар для води, ось вам ще один варіант багатоцільового використання спорядження. Одним словом, будьте кмітливим.

Ви чули про таке співвідношення: 100 грамів ваги взуття – це 500 грамів ваги у наплічнику? Ви здивуєтеся, скільки важить ваше похідне взуття, воно додає ваги вашій ноші, що призводить до швидкого втомлення. Окрім того, легше взуття потребує менші витрати енергії для переміщення.  Усі легкоходи часто використовують кросівки для трейлраннінгу. Вони легкі, “дихають” за рахунок сітки, швидко сохнуть. Коротше кажучи – суцільні переваги.

 Усі ці поради допоможуть вам наблизитися до базової ваги легкоходів.

І, наостанок, купуючи нове спорядження, завжди вибирайте по вазі. Так, таке спорядження буде мати вищу ціну, але треба усвідомлювати, що воно купується не на сезон, і що ваша спина та ноги подякують вам за це!

Базове спорядження легкохода

Є такий термін – базова вага. Це вага рюкзака; спорядження у ньому/на ньому. Все решта: їжа, вода, паливо – не враховується, бо є витратними матеріалами.

Укриття від дощів. У класичному туризмі ми знаємо намет. Так, він добре захищає від негоди, проте є важким: двошаровість, дуги, відтяжки, чохол. На сьогоднішній день є легкі намети, з вагою до 1 кг, це гарний вибір. Легкоходи зачасту використовують тенти для ночівель, які мають багато варіантів встановлення, залежно від погодних умов; піраміди – цей прихисток схожий на намет, але без підлоги, можна використовувати з внутрішньою частиною, та встановлюється за допомогою трекінгової палиці; гамак у поєднанні з тентом; пончо-тент та бівачний-мішок, який можна використовувати у поєднанні з тентом або сам по собі, у так званий “альпійський стиль”.

 У чому сплять легкоходи. Для комфортного сну використовуються спальні системи з натурального утеплювача – пуху. Бо цей матеріал при своїй не великій вазі має добрі показники з теплопровідності. Сплять легкоходи у пухових легких спальниках та у квілтах. Якщо зі спальниками ви знайомі, то квілт – це той самий спальник, який не має “спини” та капюшона, що значно економить вагу та критично не впливає на комфортне використання.

 Рюкзак, зазвичай, безкаркасний. Це дозволяє скинути зайві сотні грамів, але й перейматися за незручність не варто, бо коли вага вашого рюкзака 10 кг, то це не критично. Головна вимога: навчитися правильно пакувати рюкзаки такого типу.

Ну, і решта екіпу, яка є у базовій вазі: пальник та маленький газовий балон (за потреби); одна кружка у якій можна готувати та їсти з неї; один змінний комплект  термобілизни; мінімальна  кількість додаткового одягу; великий гермомішок, у який влазить усе спорядження.

Їжа та вода

В тому вигляді, в якому беруть з собою їжу туристи, легкоходи її не носять. Кожен продукт з розкладки можна полегшити методом сушіння, це доступно всім на кожній кухні. Сушені харчі значно зекономлять вагу рюкзака. Якщо ж вам не хочеться або немає часу займатися цим, то зараз є велика кількість українських виробників сушеної їжі, яка розфасована порційно. Купуєш, береш з собою та економиш на часі приготуванні та вазі. Окрім сушеної, є ще варіант сублімованої їжі. Вона коштуватиме дорожче, через те, що її виготовлення є більш технологічним та потребує вкладення чималих фінансів для запуску виробництва, але смак та кольори як у ресторанної їжі. Ще є варіант, який дозволить вам зекономити на вазі палива та пальника, але він доволі специфічний – cold soaking.  Сушені харчі, крупи заливають холодною водою, та чекають поки вони наберуть вологи, а з нею свого початкового стану, щоб можна було їсти. Це те, що стосується підходу до їжі у поході та “домашніх заготовок”. Також, немає нічого поганого у тому, що ви докуповуєте щось у магазині під час заходу у населений пункт, так робимо ми, коли йдемо довгим треком.

Що стосується води, то тут усе просто. Опрацювавши вдома нитку маршруту, ви знаєте, де є джерела та потічки. Маючи це знання, не треба нести з собою велику кількість води, треба брати брати стільки, скільки потрібно на перехід до наступного “водопою”.

Особистий досвід

Коли піднімаєшся на вершину, завжди бачиш тільки стежку перед очима. В рідкі моменти перепочинку ти піднімаєш голову, щоб розвинутися та оглянути крайовиди навкруги. А піднявшись на гору, перепочивши та зробивши декілька фото думаєш про те, що треба до місця стоянки допхати той рюкзак. Ти стаєш заручником цього рюкзака, ти думаєш про: навіщо ти взяв дві фліски; навіщо тобі балон газу у 450 грам, якщо йдеш на 4 дні; навіщо тягти з собою 3 літри води, якщо ось джерело; коли вже буде вечеря, щоб з’їсти щось, щоб завтра менше нести.

Такі думки не дуже гармонічно поєднуються з відпочинком на природі, погодьтеся. І я почав  брати менше спорядження, на цьому мої експерименти з полегшенням рюкзака й зупинилися, поки я не познайомився з Олексієм Перфіловим.

Вже знайомство з ним відкрило для мене весь позитив легкохідства. Його досвід у цьому напрямку туризму вберіг мене він набивання особистих гуль та допоміг зекономити гроші на нове легке спорядження. З часом, я викладу хронологію свого перетворення у легкохода.

Філософія легкохідства

 Для мене особисто – це свобода та єднання з природою, а також, викорінення своїх страхів.

Тут є я і та кількість спорядження, яка мені необхідна. Тут є я і мої навички розумного використання навколишнього середовища.  Бо головне у кожному поході – насолода від оточуючої краси природи, а ти цього не можеш помітити, коли тягнеш на горбі рюкзак з вагою 20+ кг.  Маючи такий тягар (без якого більшості туристів здається, що не виживеш) неможливо не думати про нього. Але ж ми ходимо не для переміщення ваги, ми ходимо за враженнями.

Легкий та невеликий за об’ємом рюкзак дисциплінує та дозволяє розуму обробляти більше інформації яку отримуємо від природи, замість того, щоб думати, коли відпочинок та чому такий важкий рюкзак.

 

Один Коментар
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *