Весна набирає обертів, тож пора діставати свого залізного коня і розрухувати м’язи після зими. Однак, це варто робити уважно та правильно, адже їзда на велосипеді повинна бути безпечною та приємною. Нижче пропонуємо кілька порад, як перевірити велосипед перед сезоном та куди варто поїхати, щоб приємно розвіятися після зими.

Поради та маршрути для старту велосезону

Підготовка велосипеду перед сезоном залежить від того, чи робилася якась консервація його на зиму. Якщо ні, то варто, перш за все, змити весь велосипед від пилу та бруду. Достатньо мильною водою, без фанатизму, щоб не змивати змазку там, де вона потрібна – втулки та рульова колонка.

Після цього слід перевірити, розтягненість ланцюга. В середньому, ресурс звичайного ланцюга Sram або Shimano – 1000-1500 км до того, як розтягнення стане таким, що подальше використання почне шкодити касеті. Детальніше про зношеність ланцюгів можна почитати тут. Якщо з ланцюгом все ок, тоді потрібно змастити його, відповідною до сезону, змазкою.

Далі потрібно обов’язково перевірити стан гальмівних колодок. Вони повинні бути достатньої товщини. Зношені (стерті) гальмівні колодки – одна з найбільших небезпек під час їзди, адже це збільшує час гальмування у непередбачуваних ситуаціях. Додатково не забудьте відрегулювати гальма. Особливо, якщо велосипед зберігався із знятими колесами.

Часто за час зими на велосипеді добряче підспускає колеса. Щоб перевірити стан покришок потрібно накачати колеса ввечері і перевірити на ранок, чи не спустили, оскільки за зиму камера могла розсохнутися та тріснути. Тоді необхідно замінити її.

Клеїти немає сенсу – камера далі буде тріскатися. Причиною цього може бути зберігання ровера біля батареї, на сонячному промінні чи в холодному підвалі з високою вологістю.

Професіонали радять також перевірити чіткість перемикання передач і, при потребі, замінити троси перемикань, гальмувань і оболонку до них. Через те, що троси розтягуються та іржавіють, а оболонка забивається змазкою, на яку налипає бруд, троси починають тугіше ковзати, що впливає на точність перемикання передач.

Якщо ж ви серйозно готували велосипед до зимового зберігання – то виконайте ті ж самі дії, тільки навпаки. Отож, підсумуємо, що саме слід зробити:

  1. Поставити на місце усі деталі, які були зняті з велосипеду задля більш компактного зберігання.
  2. Зняти усі види консерваційних змазок з ланцюга і касети  (найзручніше використовувати для цього рідину ВД40)
  3. Змастити ланцюг.
  4. Втулки, рульова колонка та каретка мали бути змащені перед консервацією, проте якщо цього не зробили, тоді потрібно однозначно зробити зараз.
  5. Перевірити справність гальм та, при потребі, поставити свіжі гальмівні колодки.
  6. За необхідності замінити троси та оболонки, задля хорошого ковзання тросу та надійного перемикання передач.
  7. Якщо у вас дискові гальма, то можна для безпеки (якщо знаєте який жир чи змазка могли попасти на ротори під час зберігання) протерти їх розчинником.
  8. Напомпувати покришки та перевірити чи за час простою не розсохлися камери.
  9. Перевірити чи не стертий протектор на покришках, особливо на передній. Замінити, якщо є можливість. Це дасть кращий контроль та захист від проколів.

Ніхто не забороняє вам завезти ровер у веломайстерню, де весняний техогляд зроблять професіонали. У Львові це обійдеться вам у кількасот гривень, в залежності від стану вашого ровера. Однак базові речі все одно варто зробити самому, адже до веломайстерні ще потрібно безпечно доїхати!

Крім технічних речей, не менш важливою є ваша безпека і захист велосипеда від крадіїв. Ми радимо не їздити на велосипеді без шолому! Це найголовніший засіб безпеки, що може врятувати ваше життя! Також варто подбати про світловідбивачі та ліхтарі на велосипеді. Це речі, що роблять вас повноцінними учасниками руху у темний час доби. Їдучи без ліхтарів вночі ви наражаєте на небезпеку не лише себе, але й інших. В жодному разі не виїждайте без світла на траси чи ділянки без вуличного освітлення. В такому разі, їдучи узбіччям, ви стаєте майже непомітними для водіїв авто.

Приклад правильного використання світла та відбивачів на велосипеді. Фото: bicycles.blogoverflow.com

Загалом, весняний період чи не найнебезпечніший для велосипедистів. Адже за час зими водії часто відвикають від думки, що хтось безшумно може їхати поруч. Тож будьте особливо обережними і не забувайте про правила дорожнього руху для велосипедистів!

Остання складова підготовки до сезону – це безпека вашого велосипеда! Навіть у європейських країнах крадіжка ровера – один з найпоширеніших злочинів. Велосипедисти з досвідом радять не економити на цьому. Якщо ви любите свій велосипед, не шкодуйте грошей на якісний велозамок. Вибрати велозамок вам завжди допоможуть у стоковому магазині Gorgany, а поради щодо використання замків радимо почитати тут.

Приклад використання надійного велозамка

Відкривати велосезон радимо із легких, але цікавих маршрутів.

У Львові приємно покататися можна у парках Знесіння, Погулянка, або Високий Замок. Цікавішим буде легкий одноденний виїзд за місто.

Один з варіантів – догори по Личаківській і на Чортові скелі чи на Винниківське озеро. Поєднання спокійної траси та лісової дороги у Винниківському лісі. Результат – приємний відпочинок на скелях

Ясниський кар’єр – гарно, сосновий ліс, піщаний кар’єр  та чисте та глибоке озеро. 15-17км і одну сторону. Їхати варто по вул. Шевченка, через Брюховичі і в напрямку Ясниська через Бірки.

Якщо є бажання і натхнення поїхати трішки далі, то цікавим напрямкому буде Старе Село, де збереглися мури старого замку. Це 20 км в одну сторону, але по прекрасні трасі середньої завантаженості. Потрібно їхати до кінця вул. Зеленої, аж до виїзду з міста і далі-далі в напрямку Бібрки до повороту праворуч.

Ще можна їхати у Страдч, теж 15 км від Львова. На місці гарні печери, але там живіша траса.

Можна у Раковець на Срібні джерела, тоді рекомендуємо їхати туди через Пустомити, щоб поєднати рух по завантаженій міжнародній трасі з простішою та приємнішою другорядною дорогою. Або ж можна одразу в Пустомити доїхати електричкою, а потім – безлюдною поганенькою дорогою повз села Милошевичі і Хоросно виїхати на міжнародну трасу в напрямку Раковця. Тут вже місцеві залюбки розкажуть де джерела. Назад варто повертатися по трасі, до Арени Львів.

Під час таких поїздок приємно слідкувати за кілометражем та швидкістю. Для цього можна потішити себе і свого залізного коня обновкою – велокомп’ютером, або ж спробувати користовуватися різними програмками на смартфоні.

Маєте ідеї інших цікавих маршрутів – залишайте у коментарях!

Загалом, Ми тішимося, що з кожним літом кількість велосипедистів на дорогах збільшується. Тож бажаємо приємного відкриття сезону. І головне – будьте обережними на дорозі!

Петро Космолінський та Роман Балук, для GorganyPRO

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *