Михайло Ременюк

Зимовий трекінг: Новий Рік на Говерлі

Цього року вп’яте побував на Чорногорі на Новий Рік, і втретє на найвищій вершині країни. Стартували ми з Лазещини, з якого відкривається прекрасний вид як на Говерлу, так і на Петрос. Цього разу з погодою не пощастило, і краєвиду не було.

Зі снігом у Львові та Франківську на Новий рік не склалося, але Карпати подарували гарну  альтернативу.  Наша група, до речі, представляла ці міста, також з нами був досвідчений альпініст з Рівного. Для нього це вже було десяте святкування НР на Говерлі.

Добиралися до Лазещини потягами, спочатку до Коломиї, а потім дизелем Коломия-Рахів, який виїжджає о 8.10, а прибуває близько 11.30. Ще можна добиратися з Івано-Франківська, теж їде дизель, близько третьої ночі і прибуває значно раніше, десь о сьомій ранку. Рух дизелів час від часу змінюється тому перед мандрівкою слід звіритися з актуальним графіком.

На місці ми були 30 грудня, і підйом був розділений на два етапи, з ночівлею на шляху до вершини. Пройти 20 км. з набором висоти більше одного кілометра, ще й взимку, з важким спорядженням за плечима (зимою воно завжди важче, чим влітку), досить важка справа, навіть  якщо ви маєте достатній досвід.

З Лазещини потрібно пройти 9 км. до туристичної бази Козьмещик (можна найняти машину), від якого і розпочинаються маршрути як на Говерлу, так і на Петрос. Шлях займає десь 2-3 години по грунтовій (сніжній) дорозі.

На виході з Лазещини, потрібно обов’язково зайти до рятувальників і зареєструватися.

Можна заночувати і в самому Козьмещику, тут безліч притулків і готелів, ціни не високі 80-150 грн. з людини.

Звідси розпочинається досить серйозний підйом. В планах було дійти до полонини Гропа, і там заночувати в одній з колиб. Підйом зайняв близько двох годин. Колибка була просто казкова, там вже були четверо привітних і приємних туристів з Дніпра, які теж планували зустріти Новий Рік на Говерлі.

Наступного дня ми з групою розділилися.  Я вийшов останній близько 12.00, оскільки хотів ще пофотографувати. З полонини Гропа, відкривається фантастичний вид на Говерлу, і це як потім виявилося був єдиний момент за час підйому коли можна було помилуватися і вершиною, і сонцем. На виході з зони лісу (висота близько 1700 м.), почали милувати око, і об’єктив фотокамери, смереки чудернацької форми, обліплені снігом і оброблені, як витвір мистецтва- вітром.

Своїх я наздогнав вже в еко пункті, що знаходиться біля  Говерли, невеликий будиночок для відпочинку туристів, який існує, як і багато об’єктів в наших Карпатах, завдяки громадській організації “Карпатські стежки”, за що їм наша вдячність.

Шлях до еко пункту, зайняв близько двох годин. Попивши гарячого чаю, ми пішли на підйом, який мав би зайняти 30 хв.

Наша група вийшла на вершину о 16.00, там вже була досить велика кількість наметів. Ми також почали встановлювати свої.  Робота кипіла, потрібно було підготувати місце, закопатися в сніг, поставити намет і побудувати вітрозахисну стіну з снігу.

Видимість була погана, все в тумані, але вітру майже не було.

Туристи підходили до пізнього вечора. Загальна кількість наметів на Говерлі в новорічну ніч, сягнула числа 19.

Святкування Нового Року розпочалося спочатку з зворотного рахунку. Після чого, на висоті 2061 м. у виконанні понад сотні чоловік, пролунав Національний Гімн України.

Багато охочих піднялися на Говерлу, суто для зустрічі Нового Року, з найближчих Козьмещика і Заросляка, і відразу після зустрічі пішли на спуск до турбаз.

Вранці погода різко погіршилась, зірвався просто штормовий вітер, тож намет потрібно встановлювати дуже надійно, замість звичайних кілків використовувати або спеціальні штормові, або трекінгові палки.
При спуску, видимість була практично нульова, від сильного вітру, в моменті замітало свіжі сліди в таких випадках, просто життєвою необхідністю є туристичний GPS навігатор, смартфон не підійде, він вимкнеться в моменті. Небезпечними є снігові карнизи над обривами, а на спуску з Говерли, їх вистачає.

Спустившись нижче, де вже не було вітру і була нормальна видимість, ми зустріли величезну групу, чоловік 30, які були одягнуті хто як. На мої попередження, провідник ніяк не відреагував, все таки гроші важливіші. Думаю далеко вони не зайшли.

Для новачків, які планують відразу йти на Новий Рік на Говерлу чи Петрос, не побувавши при цьому в горах, все таки рекомендую для початку, спробувати свої сили влітку.

Ну а хто все таки планує піднятися для зустрічі НР, на Говерлу, Петрос чи Піп Іван, необхідно мати поруч надійного, досвідченого друга або інструктора, теплий, спеціалізований одяг, зручне і надійне зимове взуття (бажано туристичне).

Мій перелік спорядження для зимових походів:

  1. Зимові трекінгові черевики.
  2. Теплі термошкарпетки три пари.
  3. Теплі лижні штани.
  4. Термобілизна(верх,низ).
  5. Флісова кофта.
  6. Пухова куртка.
  7. Пухова жилетка.
  8. Штормова куртка.
  9. Теплий баф, або балаклава.
  10. Шапка.
  11. Непромокаючі теплі рукавиці, можна з двома пальцями (декілька пар).
  12. Лижна маска.
  13. Бахіли.
  14. Трекінгові палки.
  15. GPS навігатор.
  16. Аптечка.
  17. Термос.
  18. Надійний ліхтарик з запасними батарейками, акумуляторами чи павербанком (в мене Petzl Tikka).
  19. Ну і звичайно телефон (крім смартфона, беру простенький, надійний).

Якщо йти в радіальний похід, без ночівлі, достатньо взяти невеликий рюкзак, спакувати туди теплі речі, перекус, термос і те що вам потрібно.

Мій перелік спорядження для зимової подорожі з ночівлею:

  1. Рюкзак від 60 л.
  2. Намет з міцними алюмінієвими дугами, і бажано, із зимовою юбкою (серія екстрим).
  3. Теплий зимовий спальник, з температурою комфорту від -10.
  4. Зимовий каремат, або туристичний надувний матрас (теж зимовий, в мене Exped Synmat 7m).
  5. Газовий, або бензиновий пальник (і пальне, звичайно, 230 гр. газу для людини на три дні).
  6. Лавинну лопату.
  7. Посуд (каструльки, кружки, тарілки, ложки, хто що бере).
  8. Ніж.
  9. Запальничка, сірники.
  10. Гермочохли, або пакети для пакування речей.
  11. Дощовик на рюкзак.
  12. Особисті засоби гігієни.
  13. Снігоступи і кішки, за потребою.
  14. Їжа, чай, кава (я особисто все сушу, щоб займало мало місця і було легке, можна купити готове).

З краєвидами цього разу не пощастило, з Говерли видимості не було ніякої. То ж до вашої уваги, підбірка фото з попередніх Нових Років з найвищої точки країни.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *