Промайнули зимові свята – саме час вирушати у гори, щоб трохи витратити накопичені калорії, подивитись на справжню зиму та потоптати снігу. В зимовому поході є, як мінімум, одна суттєва перевага – туристів в горах значно менше. Тож можна по-справжньому насолодитись відчуттям свободи та простору.

Зимова ночівля в наметі

Новачки зазвичай обирають для своїх мандрівок маршрути, на яких є колиби (дерев’яні хатинки пастухів чи туристичні притулки), де можна комфортно переночувати під час мандрівки. Проте, ми пропонуємо не обмежувати себе декількома популярними «колибними» маршрутами –  адже перед нами цілі Карпати і взимку вони такі ж доступні для мандрування, як і влітку. Тим більше, що навіть плануючи ночівлю в колибах, намет все ж варто взяти з собою. Раптом колиба буде зайнята, або погода різко зіпсується, і до вибраної хатинки дійти не вдасться? В будь-якому разі, вміння правильно організувати ночівлю в наметі взимку не буде зайвим. Отже, що варто і що не варто робити та знати, якщо плануєте ночівлю в наметі в зимових горах?

1. Розплануйте свій час. Рух по снігу повільніший та потребує більше зусиль. А сонце у зимовий сезон сідає рано. Тож варто передбачити мінімум від 30 хвилин до години для організації місця ночівлі.

2. Важливо правильно обрати місце. Теплішим та затишним середовищем для розкладання намету є зимовий ліс. Якщо ж ліс надто густий, а навколо лише відкриті полонини, то варто спуститися на кількадесят метрів з хребта так, щоб він прикривав вас від вітру, який дме в цей момент. Проте не варто ставити намет на крутих схилах. Найкраще обрати для цього пологе пониження між горами або звичне місце, в якому ви ставите намети влітку.

Розташування намету в зимовому лісі. Фото: bostonglobe.com

В основі правильного вибору місця для намету – безпека. Тому впевніться, що ви не прямуєте на сніговий карниз. Так називається надув зі снігу, який часто утворюється на хребтах. Під такими надувами є порожнини, а отже існує небезпека провалитися і злетіти донизу. Тому оцінюйте ділянки на присутність твердої опори під шаром свіжого снігу. Також варто уникати лавинно-небезпечних ділянок. Тобто не ставте намети під стрімкими схилами і обривами, на яких накопичилось багато снігу.

А ночуючи на відкритій місцевості обов’язково організуйте стінки зі снігу навколо намету, для захисту від вітру.

Розташування наметів в улоговині унизу хребта

3. Місце вибрали, але перш ніж розставити намет потрібно підготувати для нього майданчик. Саме для цього досвідчені мандрівники беруть у зимовий похід лопату. Є такі спеціальні лавинні лопати, які мало важать та компактно складаються. Якщо регулярність ваших зимових вилазок невелика, то лопату (та інше спорядження) можна взяти на прокат. Отож, за допомогою лопати вибираємо, принаймні, верхні шари більш пухкого снігу та вирівнюємо місце розміром з намет. Додатково очистіть півметровий периметр, щоб можна було ходити навколо. Зі снігу, який вибираємо лопатою, можна і варто одразу складати стінку, яка захистить намет від вітру. Якщо поставитися до цієї справи серйозно, то ночувати буде значно комфортніше і тепліше.

Якщо лопати немає, або намет берете, як запасний варіант і не хочеться нести ще зайвої ваги, можна ретельно втоптати майданчик потрібного розміру. Однак із захисною стінкою буде складніше. А ще, не забудьте відкрити вентиляційні отвори в наметі на ніч – інакше вранці ваш намет перетвориться в замерзлу конструкцію з тонким шаром льоду від конденсату.

Лавинна лопата фірми Pieps

4. Не беріть кілочки. Вони вам справді не знадобляться. Ще й заощадите на вазі наплічника. Зазвичай сніг надто пухкий, щоб маленький кілочок, який йде в комплекті до намету міг в ньому надійно закріпитись. Для зими є спеціальні кілочки для снігу. Якщо у вас таких немає, пропонуємо перевірений легкохідний варіант у вигляді, запханих глибше у сніг, трекінгових палиць, до яких кріпляться розтяжки. Також, можна скористатися лопатою, гілками дерев та іншими наявними предметами, до яких можуть фіксуватися розтяжки і закріплюватися тент.

Спеціальні лопати-фіксатори для розтягування намету на снігу

Приклад розтягування намету з використанням трекінгових палиць

5. Беріть теплі килимки. Чим тепліший килимок, тим комфортнішим і теплішим буде сон і сухішим спорядження вранці. Бажано взяти килимок з показником R-value (теплоізоляції) від 4 до 7. Такі килимки зазвичай досить товсті – до дев’яти сантиметрів. В ролі теплоізоляційного наповнювача тут використаний пух або синтетичний аналог.

Надувний килимок Exped Synmat UL Winter LW

Під час зимової ночівлі важлива двостороння теплоізоляція килимка. Адже від промерзлої землі і снігу йтиме холод, а від вашого тіла тепло. Якщо килимок пропускатиме це тепло до поверхні, то сніг буде танути і вранці ви прокинетесь у калюжі води під наметом.

Килимки також можна взяти на прокат, якщо тільки починаєте освоювати зимові гори, або придбати, якщо вже встигли оцінити зимові мандри.

6. Прихопіть додатковий одяг на вечір. Поки будете йти з наплічником по снігу, точно не замерзнете. Але тільки-но зупинитесь на ночівлю, ваша активність значно зменшиться. Сонце швидко зайде за горизонт, і почне пробирати морозець. Тож одразу після встановлення намету, переодягніться в сухий теплий одяг – шерстяні шкарпетки, товсту шерстяну термобілизну, теплу пуховку. Також можна скористатись маленькими одноразовими хімічними грілками, які дозволять позбутись вологи у взутті, та додадуть комфорту під час сну. Не зайвими будуть також шапка, та змінна пара рукавиць.

Зимові намети

Наприкінці, варто мабуть згадати, про спеціальні, так звані, зимові намети. В загальному їх конструкція подібна до конструкції звичних нам наметів, окрім додаткової, так званої, «снігової спідниці». Це шар тканини, який кріпиться до нижньої частини зовнішнього тенту та торкається землі у розкладеному стані. Така «спідниця» часто буває знімною. Вона забезпечує додатковий комфорт при зимових ночівлях, оскільки перешкоджає вітру і холоду потрапляти всередину. Також в наметах для зимової ночівілі зазвичай використовують алюмінієві дуги. Як для полегшення ваги, адже взимку і так багато додаткового спорядження, яке потрібно нести, так і для надійності, оскільки дуги зі скловолокна легше ламаються на морозі під вагою снігу.

Намет Trimm Escapade DSL із “спідницею” від снігу

Цікаво те, що конденсату під час зимової ночівлі в наметі утворюється значно менше, ніж влітку. Особливо, якщо використовувати тепліші килимки та достатньо відкрити вентиляційні отвори. Адже конденсат утворюється внаслідок осідання пароподібної вологи на внутрішній стороні тенту, через різницю температур зовнішнього та внутрішнього середовища, та вологості повітря всередині намету. Але взимку нічні температури в наметі рідко бувають вищими за нуль, тому і пароподібної вологи не так багато.

Бажаємо вам гарних зимових снів у найкращому готелі світу! Мандруйте сміливо, не залежно від пори року, бо воно того варте!

фото на обкладинці: trbimg.com

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *