23 грудня у гірському містечку Славське відбулось офіційне відкриття адаптованого маршруту на гору Ільзу, який передбачає підйом у, дещо новий на наших теренах, спосіб. Йдеться про скітур – різновиду зимового відпочинку, що передбачає підйом на гору в спеціально обладнаних лижах і спуск на них донизу. Тобто це поєднання зимового мандрівництва та гірськолижного відпочинку.

У мандрівку на лижах: перший скітур-маршрут на Львівщині

Ільза – гора висотою 1064 метри між смт. Славське і селом Волосянка. Стежка для пішого походу на Ільзу була і раніше, однак вона не була належно промаркована, а її проходження ускладнювалось поваленими деревами. На гору можна піднятись як зі Славського, так і з Волосянки. Та для зимового лижного походу розроблений маршрут саме зі Славського з майбутнім спуском до Волосянки.

Маршрут починається від пункту гірської оперативно-рятувальної служби, що на вулиці Устияновича, 2 (навпроти церкви). Тут можна зареєструватись перед підйомом та проконсультуватися щодо використання спеціальних скітур-лиж. Також рятувальники можуть супроводжувати групу під час підйому-спуску.

Втім, цей маршрут нескладний: набір висоти – 460 м, його довжина 8,7 км. На лижах цю відстань реально пройти за 5 з половиною годин. Довжина підйому зі Славського – 5 км, відповідно 3,7 км – відстань для спуску від вершини Ільзи до Волосянки. Підніматись на Ільзу легко завдяки пологості схилу. На ньому є місця зручні для перепочинку, – наприклад, джерело. Та варто зважати на те, що не можна ступати лижами у струмок витікаючий з нього. Адже на їхній підошві закріплений елемент скітур-обладнання – камус, який слід берегти від намокання і подальшого примерзання до лижі.

На середині підйому стежка перетинається з лісовою дорогою. При потребі нею можна спуститись назад у Славське (до краю вулиці Шевченка). Дорога ще пологіша ніж хребет яким здійснюється підйом на Ільзу. На останніх метрах перед вершиною підйом стає стрімкіший.

Оскільки вершина Ільзи виположена, рух по ній від підйому до спуску пролягає по прямій. Перехід через галявину займе близько 15-20 хвилин. З вершини добре видно гори Тростян, Високий Верх та частину полонин хребта Боржава.

Перш ніж спускатись, з лиж слід зняти камус – спеціальну смугу, що запобігає сповзанню лижі вниз при підйомі. Спуск з Ільзи у Волосянку є доволі стрімким, більш залісненим, ніж підйом. На це слід зважати недосвідченим лижникам. Повороти на стежці нечасті, та не дуже круті. Останні кілька сотень метрів спуску пролягають сінокісними луками і пасовищами. Це зручне місце для фрірайду. Також існує можливість з’ждати назад у Славське, до місця старту. Однак цей спуск технічно складніший.

Загалом, Ільза є досить зручною для такого різновиду туризму як скітур. Він може бути цікавим, як любителям гірських походів, так і лижникам. Адже підйом на неї відносно простий. У середині жовтня на цьому маршруті провели одноденні змагання з нордичної ходьби та гірського бігу.

Та все ж, лижникам-новачкам буде легше піднятись на гору, ніж спуститись із неї на лижах. Скітур-лижі обладнані спеціальними кріпленнями, що дозволяють п’ятці відриватися від лижі під час руху вгору. У цьому кріпленні передбачено можливість змінювати кути нахилу п’ятки відносно лижі, – так можна змінювати навантаження на різні м’язи ніг.

Також у групі варто мати хоча б одного досвідченого лижника, що зможе прокладати лижню у випадку її відсутності.

По завершенні мандрівки камус варто оглянути, відчистити від снігу, і залишити сушитись. Та його не варто сушити на батареї чи біля вогню.

Скітур-лижі можна взяти на прокат У Львові та Івано-Франківську у магазинах Gorgany. Вартість прокату комплекту спорядження фірми «Dynafit» на 1 день (лижі, камуси та спеціальні черевики) становить 400 грн; окремо лиж та камусів — 310 грн, а лише черевиків — 130 грн.

Гірські рятувальники сподіваються, що наступні скітур-маршрути будуть відкриті до джерела Писана Криниця (що на схилі гори Вискоий Верх) і на гору Чорна Ріпа (що на стику трьох областей). А вже наприкінці січня на Чорногорі відбудуться скітурові змагання.

Юрко Семашко, спеціально для GorganyPRO. Фото: Маріан Стрільців

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *