Активна мандрівка під час холодного сезону, так само як і серйозне гірське сходження розпочинається із підбору правильного зігріваючого спорядження. Воно повинне забезпечувати тепло, комфорт, захищати від опадів та вітру і, водночас, не перешкоджати нормальному функціонуванню систем людського організму. Тому до утеплювачів  у сучасному одязі та спорядженні ставлять високі вимоги. Передовсім йдеться про показники теплозбереження, ваги і габаритів. Знання та вміння аналізувати ці показники допоможе правильно підібрати спорядження для мандрівки.

Пух чи синтетика: утеплювачі в одязі

Серед матеріалів, які використовуються як утеплювачі в одязі можна виокремити три головні види: синтетичні, пухові та гібридні. Кожен з них має свої переваги та недоліки, тож варто більш ретельно розглянути їхні основні різновиди та особливості.

Вигляд типового синтетичного утеплювача

Синтетичні утеплювачі

З моменту появи перших представників синтетично-волоконних утеплювачів (наприклад, добре знайомого багатьом синтепону) дане сімейство розвивалося досить інтенсивно, і станом на тепер досягло надзвичайної різноманітності.

Синтетичний утеплювач має вигляд довгих та тонких синтетичних волокон, переплетених між собою особливим чином, так щоб структура тримала свою форму, та відновлювала її після стискання. Такі волокна не вбирають вологу і не втрачають свій об’єм. Навіть, якщо синтетичний утеплювач повністю намокає, він все ще буде зберігати тепло та не сильно збільшиться у вазі, на відміну від пухового виробу. Синтетичний утеплювач здебільшого тяжчий від пухового, проте має переваги, які роблять його незамінним в низці ситуацій, де ви ризикуєте добряче намокнути.

Primaloft

Серед лідерів ринку синтетичних утеплювачів часто згадують Primaloft. Характеристики волокон, об’єднаних цією назвою чи не найкраще зарекомендували себе у співвідношенні теплоізоляції, ваги та об’єму, порівняно з простішими аналогами. Тож не дивно, що цей утеплювач використовують такі відомі бренди як ADIDAS, Salewa, Patagonia, Dynafit, Turbat, Armada та інші.

Інший синтетичний утеплювач, що розроблений ексклюзивно компанією Primaloft, називається ThermoBall. На даний час його використовує винятково компанія The North Face. Це надлегке штучне волокно, скручене особливим чином – у вигляді безлічі грудочок. ThermoBall імітує структуру гусячого пуху і максимально ефективно утримує тепло, навіть коли куртка повністю намокає. Водночас, висихає ThermoBall набагато швидше, ніж пух.

Умовно, при виборі одягу з синтетичним утеплювачем варто орієнтуватися на ступінь потенційної активності людини у холодному середовищі. За умови високої чи середньої активності при температурах до -10-15 градусів за Цельсієм, можна обмежитися щільністю утеплювача від 100 – 200 г. Можливо, навіть, вистачить і діапазону 100-150 г, але залежатиме, також від першого шару натільної білизни, що знаходиться під курткою.

Синтетичні утеплювачі, доцільно використовувати, як основний утеплюючий шар при низьких температурах, де передбачені навантаження високого рівня, коли потрібно щось легше та тепліше ніж фліс. У таких виробів високі дихаючі властивості, і не варто боятися, що волога буде конденсуватися на зворотній частині, як це може відбуватися з пухом.

На основі синтетичних утеплювачів виробляють синтетичні светри, гірськолижні куртки, куртки для міста. Про вироби з синтетичним утеплювачем варто подумати, якщо передбачений тривалий інтенсивний рівень фізичних навантажень, під час яких пуховий виріб може відсиріти від поганого відведення вологи тіла. Наприклад, альпінізму чи скелелазіння, або якщо ви займаєтесь льодолазінням під час якого, вода може затікати в рукави і мочити пуховий утеплювач зсередини. Також синтетика підійде для фрірайду та скітуру.

Гібридні утеплювачі

Primaloft performance down blend – гібридний утеплювач, що поєднав всі найкращі якості пухових і синтетичних утеплювачів.

Down blend – це суміш пуху з гідрофобною обробкою, якій сплетений з ультра тонкими волокнами Primaloft. За своїми теплоізолюючими властивостями його прирівнюютьдо пуху з показником FP750, але такий гібридний утеплювач в 4 рази швидше висихає, та зберігає свої властивості, навіть, при 10 праннях.

Ринок напівсинтетичних утеплювачів розвивається паралельно з технологіями виробництва outdoor-спорядження. Виробники постійно проводять нові дослідження з використанням штучних хімічних сполук та природних матеріалів для виготовлення теплозберігаючих тканин. Одним з недавніх цікавих рішень став утеплювач TirolWool®Celliant® від компанії Salewa. Про його властивості ми уже писали раніше.

Збільшений вигляд натуральної пушинки гусячого пуху

Натуральний утеплювач – пух

Сьогодні, незважаючи на всі зусилля виробників сучасних синтетичних утеплювачів, натуральний пух високого класу, як і раніше, перевершує всі синтетичні аналоги за показниками теплоізоляції на одиницю ваги. Саме через співвідношення ваги, компактності і теплоізоляційних властивостей, його так люблять використовувати в одязі для туризму.

Серед початківців існує думка, що взимку практичніше використовувати синтетику, адже натуральний утеплювач може намокнути (відсиріти) і втратити свої властивості. Однак з сучасними пуховиками все не зовсім так. Виробники потурбувалися, щоб зовнішня тканина захищала пух від опадів, а сам пух навчилися обробляти спеціальними хімічними засобами, що додатково захищають його від вологи. Тому вироби з пуху використовують скрізь – починаючи від ультралегких моделей одягу та спорядження, орієнтованих на порівняно теплі погодні умови, і закінчуючи спорядженням для екстремально низьких температур. Причина такої популярності проста – при однакових теплоізоляційних показниках пух дає виграш у вазі і пакувальному об’ємі, в порівнянні з синтетичними утеплювачами.

Якості пуху

Пух буває різним. Часто важко визначити його якість в тому чи іншому виробі. Відомі виробники вказують на етикетці виробу показники співвідношення пух/перо. Інший показник – це походження пуху. Він може бути гусячий або качиний. Більшість виробників використовують гусячий пух високого ступеня очищення, адже він вважається більш якісним. Іноді виробники використовують суміш гусячого та качиного пуху, але якщо ви хочете, щоб ваша курточка була легкою, та дуже теплою, качиний пух не повинен становити більше ніж 20-30% відносно гусячого.

Найкращим співвідношенням пух/перо є показник 95/5, такі вироби будуть гарно підлягають компресії, ультралегкі, та мають великі теплоізоляційні властивості. Також пір’я формує текстуру, та не дає пуху збиватися.

Fill power

Однією з найважливіших показників пуху є Fill Power – характеризує здатність утеплювача розправлятися після стиснення до певного обсягу. Це можна також назвати пружністю пуху. Чим вищий показник fill power, тим більше тепла і пружності при меншій вазі.

Порівняння показників FP різного пуху

Для пухового светра достатньо показника Fill Power 700 і вище, чим вище показник тим легшою буде куртка при тих же термоізоляційних властивостях. Це пояснюється тим, що власне теплозахист забезпечує повітря, яке утримується між пушинками та виконує роль бар’єру між тілом та зовнішнім середовищем. Відповідно, чим пружніший пух, тим більше  теплого повітря збереться у порожнинах і захищатиме тіло від холоду.

Ще одним показником якості пуху є присутність або відсутність водовідштовхуючої обробки. Щоб мінімізувати втрату теплозберігаючих властивостей пуху при намоканні, його додатково обробляють гідрофобними засобами ще перед пошиттям виробів. Це зазначають в описі товару абревіатурою DWR – durable water-repellent. Завдяки цій обробці, виріб здатен витримати незначні опади, а також значно повільніше набирає вологу в умовах високої вологості повітря. Ну і звісно, що ця обробка продовжує вік виробу, адже допомагає зберігати властивості пуху після багаторазового прання.

Тому сміливо можна брати свій пуховий светр в подорож по Ісландії, головне щоб він був високої якості та оброблений гідрофобними засобами, а від дощу вас захистить мембранна куртка зверху. Перевагами пухового светру є теплоізоляція на одиницю ваги, і чим вище якість пуху тим легша його вага. Наприклад, куртка з показником  FP 500 матиме більшу вагу ніж така ж куртка з показником FP 800 при однакових теплових властивостях.

Кількість утеплювача

Пухові вироби можна умовно розділити на три категорії: пуховий светр, універсальний пуховик, та експедиційна пухова куртка. Найлегші – пухові светри. Важать всього від 200 г. Пухові светри можуть бути без капюшона і з блискавкою до середини грудей (half zip). В ролі верхньої тканини використовується Pertex Quantum або інші, а шви у таких виробів завжди холодні (у місці швів відсутній шар пуху). Вага пуху тут зазвичай не більше 200 г. Тому, вкрай компактні, пухові светри хороші як зігріваючий шар під тоненьку мембрану чи іншу куртку під час активного руху взимку. Їх також можна використовувати як верхній одяг в осінньо-весняний період або прохолодним літнім днем.

Пуховики з кількістю пуху до 400 г найбільш універсальні. Їх використовують, як самостійні верхні куртки в холодну погоду, так і в ролі нижнього шару під мембранну штормівку під час сходжень. Пухові куртки з вагою наповнювача понад 400 г вважаються експедиційними, розраховані на високі гори та більш низьку температуру. У них обов’язковим стає наявність капюшона, з’являється більше стяжок, вітрозахисна планка блискавки може бути утепленою, зовнішній матеріал комбінований, часто посилений, розрахований на експлуатацію в більш суворих умовах.

На мою думку, доцільно, брати в зимові гори повноцінну велику пуховку. Вона незамінна під час ночівлі без намету, на страхівці, при перечікуванні негоди. На короткочасних привалах вона допоможе не охолонути і не замерзнути, а при вимушеній ночівлі поза наметом може врятувати життя.

Вироби з пуху підійдуть для активних походів в гори, подорожей, та повсякденного використання в місті. При правильному догляді пухові вироби можуть слугувати набагато довше ніж синтетичні утеплювачі, не втрачаючи при цьому своїх функціональних властивостей.

фото на обкладинці: backcountry.com

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *