В зимових Карпатах все частіше можна побачити людей, які подорожують не на своїх двох, а, наприклад, на скітурних лижах або снігоступах. Мало того обидва способи настільки зручніші, що що ті хто спробував один з цих варіантів вже не хочуть повертатися у ті часи коли ногами доводилося заміряти рівень снігу. Однак який з двох форматів зручніший? Для цього ми поцікавилися думкою переконаних прихильників обох способів пересування.   

Скітур лижі

Володимир Горон, команда Ture 

1. Вага комплекту туристичних лиж перевищує вагу снігоступів. Та під час використання це не принципово. Адже лижі не потрібно піднімати, долаючи силу гравітації, яку для чогось придумав дядько Ньютон. Коли ж потреби у спеціальних засобах пересування немає (мало снігу, скелі, фірн, стрімкий спуск), туристичні лижі можна тягнути за собою на мотузці, а снігоступи доведеться нести в рюкзаку. І це додає ваги.

2. Беручи до уваги площу навантаження на сніг, туристичні лижі виграють у снігоступів.

3. Рух на снігоступах, на перший погляд, видається більш природним і комфортним. Та насправді цей спосіб пересування снігом є енерговитратнішим, а потреба тримати ноги ширше ніж завжди під час руху на снігоступах викликає незручності. До того ж туристичні лижі забезпечують ефект ковзання, завдяки якому зростає швидкість, знижуються енерговитрати й збалансовується навантаження на організм (працюють не тільки ноги, а й руки).

4. При підйомі на гору система «туристичні лижі + камус» працює краще у порівнянні зі снігоступами. А ще на лижах легше підніматися зиґзаґами (переходити на незначні траверси схилу), а снігоступи “не люблять” траверсів. Застереження: рухатись зиґзаґами можна тільки тоді, коли це дозволяє сніго-лавинна ситуація. 

5. Якщо на підйомі перевага туристичних лиж над снігоступами незначна, то на хребті чи рівній поверхні швидкість пересування на лижах значно вища, а енерговитрати відчутно менші. Тут і ковзання, і короткі спуски, де ви помітно вириваєтесь вперед. Спуски — це стихія лиж. Снігоступи тут не конкуренти. Хоча варто бути обережними із швидкостями на спусках у поході.

 

Снігоступи

Надія Чепелевська, Gorgany 

1. Першою і безперечною перевагою снігоступів – є їх вага та компактність. Якщо у вас немає свого транспорту, то ви робите дві, а іноді і три пересадки по дорозі до гір. Зазвичай це різні види транспорту – від громадського, до приватного. Снігоступи причеплені до рюкзака додадуть йому трохи об’єму і два кілограми ваги, але це не так критично, як лижі, які доведеться везти з собою в габаритному чохлі. Крім того вага пари лиж, черевиків і палиць набагато більша (окрім найсучасніших і відповідно – найдорожчих варіантів).

2.  Звідси одразу друга і вже абсолютна перевага – ціна. Снігоступи суттєво дешевший і самодостатній варіант, крім лиж вам доведеться докупити кріплення, спеціальні черевики і палиці.

3. Снігоступи – більш зрозумілі в плані пересування. Особливо, якщо обрати модель з вужчою декою, то для пересування вам не потрібно спеціальних навиків, в той час, як давати собі раду з довгими лижами потрібно звикнути.

4. Якщо ви абсолютно не вмієте їздити на лижах (як я) і ніколи навіть не пробували, то снігоступи ваш вибір – бо на них ви будете спокійно рухатись і вгору і вниз. Без досвіду катання на лижах, навряд чи ви захочете ризикувати здоров’ям вдалині від цивілізації і спускатись на них по дикому схилу, не вміючи керувати. В такому разі ви радше нестимете їх вниз в руках, втрачаючи і в сумарній швидкості пересування і в зручності.

5.  Піднімаючись крутим густо зарослим схилом – в снігоступах ви відносно просто змінюєте напрям руху, не зачіпаючи стовбури дерев. На лижах – ви швидше підете шукати простіший підйом, або ділянку з меншою кількістю дерев.

Якщо ви не ще визначилися з тим, що вам більше підходить, то варто спробувати варіанти оренди в Горганах, або на кемпі Білий Слон.

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *