Кінець літа та зниження температури не означає, що потрібно переставати мандрувати горами. Адже правильне спорядження забезпечить вам достатній комфорт у будь-який сезон. І саме спальний мішок можна сміливо назвати чи не найважливішим елементом серед вмісту вашого рюкзака. Своїми враження від спальників Turbat ділиться менеджер інтернет-магазину Gorgany.com Володимир Семчій.

Тепла Vatra без вогню. Огляд перших спальників від Turbat

Завдяки опції прокату спорядження від мережі Gorgany, у цьому сезоні я мав можливість добряче помандрувати із першими моделями спальників від українського виробника спорядження Turbat. У легкому та компактному Vatra 2S я провів багато комфортних ночей у Грузії, а свіжіша модель — Vatra 3S — не раз була зі мною у Карпатах. Різниця між ними у розмірах, вазі і теплоізоляційних властивостях. Перший — ідеальний варіант для літніх мандрівок та перельотів літаком, де важливий мінімальний об’єм та вага. Натомість другий — позиціонується як повноцінний трисезонний спальник із доволі універсальними характеристиками. Саме про нього розповім детальніше.

Turbat Vatra 3S, як і більшість туристичних спальників, має звичну форму кокона. У розгорнутому вигляді його довжина становить 210 см (виробник рекомендує його для людей зростом до 185 см). Оскільки при моїх 183 см є відчутний запас по довжині, гадаю, що розміститись у ньому зможе й на десяток сантиметрів вищий чоловік. Щодо ширини, то її показники у цієї моделі 80 см та 50 см, у плечах та ногах відповідно. Мені цього повністю вистачає.

Першим, що впадає в око у цьому спальнику — місцерозташування блискавки. Замість звичних право- та лівосторонніх варіантів є одна — посередині. Рішення досить незвичне, але у процесі використання стають відчутні кілька зручних практичних переваг.

Блискавку посередині легко застібати та розстібати лежачи. Також набагато менша ймовірність, що спальник перекрутиться настільки, що ви посеред ночі лежатимете на замку, що часто трапляється зі спальниками із бічними блискавками. Але найбільше мені сподобалося, що у спальнику зручно сидіти, витягнувши руки, і, скажімо, попиваючи гарячий напій. Замок, при цьому, достатньо розстібнути лише у верхній частині. Фактично єдина незручність передньої блискавки — відсутність можливості повноцінно зчепити два спальники. В принципі це можливо зробити, але капішони будуть один навпроти одного. 

Тепер про найважливіше — температурний режим. Як я вже писав вище, Vatra 3S розроблена, щоб повністю задовільнити потреби пересічного мандрівника протягом “туристичного сезону”. Тобто з березня-квітня по жовтень-листопад. Як на мене, з цим завданням спальник справляється добре. Показник температури комфорту цієї моделі – 0°C. Йдеться про мінімальну температуру навколишнього середовища, при якій середньостатистична жінка буде комфортно спати всю ніч без відчуття холоду. Температурний ліміт спальника – 5 °C. Розраховується він так само, як температура комфорту, але з огляду на середньостатистичного чоловіка. Найнижчий, так званий, “екстримальний” температурний показник – 22 °C. Він позначає температуру, при якій ночівля у спальнику можлива у крайньому випадку, але про комфорт тут уже не йдеться.

У своїх мандрівках я не мав можливості протестувати спальник на мінімальних температурах. Найхолодніше бувало 5-7 градусів. Однак, судячи із того, що за всі ночі я ніразу не відчув дискомфорту в плані тепла, гадаю, що без вагань наважився б взяти Vatra 3s у, наприклад, жовтневу мандрівку Чорногорою.

Прочитавши про температурні показники, у вас мабуть назріли логічні запитання щодо розмірів та об’єму спальника. Вага Vatra 3S — 1340 грам. Розміри у компресійному чохлі — 21см в діаметрі та 26-36 см у висоту (в залежності від ступеня стиснення). Про розміри у максимально “стисненому” вигляді легше судити з порівняльного фото.

Як на мене, Turbat у цьому плані точно випередив більшість присутніх на українському ринку конкурентів. Маю на увазі саме серед спальників із синтетичним наповнювачем у своїй ціновій категорії. Власне наповнювач у трисезонного Vatra — синтетичний матеріал Thermolite Quall. У середині мішка він розміщується двома шарами щільністю 125 г/м2. Теплоізоляційні характеристики цього наповнювача зберігаються навіть у вологому середовищі. Волокна протиалергічні, сохнуть у три рази швидше ніж пух, не втрачають властивостей при пранні і сушінні у машині при делікатному режимі.

Зовнішнім матеріалом спальника є Nylon товщиною 70D із просоченням WR, а внутрішнім — 100% Polyester із тим же WR-просоченням. Матеріали спальника доволі приємні на дотик. У цій моделі є можливість стягнення капюшона для зменшення тепловтрати через отвір. Тішить, що виробник додав у трисезонну модель комір, адже у версії 2S його небуло. Цим, звісно, нікого не здивуєш, та все ж добре, що ця опція присутня.

Turbat використовує для цієї моделі фурнітуру південнокорейського виробництва. Для економії ваги всі елементи є максимально невеликими, проте доволі надійними. У місці верхнього кінця блискавки є захист для підборіддя. Він також запобігає розстібанню замка вночі випадковим рухом. Для зручного розстібання чи застібання вночі на бігунку є фосфоресцентний елемент.

[image_framing_after]
Окремої уваги заслуговує компресійний мішок. За нього виробнику особлива подяка. Розмір підібраний дуже вдало. Складати спальник легко та швидко. Стропи та фурнітура тут хорошої якості. Також, хотів би відмітити такий собі капюшон, що кріпиться до “компресійника”. Завдяки йому, “мішок” виглядає симпатичніше. Як на мене, це рішення дуже вдале. На цьому ж “капюшоні” міститься основна інформація про спальник.

Мені подобається мінімалістичний підхід у творенні будь-чого. Тому, в цьому плані Vatra 3S мене задовільняє. Проте на даний момент спальники випускається в одному, оранжевому, кольорі. На мою думку, виробнику слід подумати над розширенням кольорової гами моделі, хоча б до 2-3 кольорів. Адже для когось (особливо для жінок) це може бути вагомим критерієм для вибору.

Також це стосується розмірного ряду. Можливо, доречно було випускати цей спальник у двох розмірах. Це дозволить задовольнити потреби більш низьких мандрівників та ще й зекономити в об’ємі та вазі. Якщо бути ще прискіпливішим, то видається, що наявність невеликої внутрішньої кишені була б не зайвою.

Підсумовуючи

Turbat Vatra 3S стане чудовою знахідкою для мандівників, що подорожують протягом усього теплого сезону. За розумну ціну ви отримаєте якісно пошитий спальник із хорошим температурним режимом, компромісною вагою та об’ємом.

Щодо моментів, які рекомендував би виправити виробнику в майбутньому, — відсутність кольорової різноманітності та меншого розміру (для жінок). А також бажано було б додати внутрішню кишеню.

3 Коментарі
  1. хороший спальник, шкода що на мій зріст (196см) виявився замалим. не дуже зрозумів чому б не робити спальники на людей зростом 195 як у конкурентів. довелось повернути ватру і купувати трім імпакт який пошитий на 195см

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *