Отже, ви вирішили, що час покинути межі міста і  прогулятися якимось з карпатських маршрутів без ночівлі. Якщо раніше ви чули слово хайкінг (hiking), то це саме те чим ви зібралися зайнятися. Ви, друзі, трек на 10 – 35 км в обидві сторони та свіже гірське повітря. 

Одноденна мандрівка: що врахувати при планувані? 

Варто розпочати з прогнозу погоди, це допоможе вам зорієнтуватися з приблизним набором речей, які слід буде прихопити з собою. Беручи їх памятайте, що головне в горах – ваша рішучість рухатися за будь-яких умов. Бо в кожного хто ходив в гори є історія про те як прогноз обіцяв дощі, а було сонце. А ще менше щастило тим у кого виходило навпаки.

Якщо говорити про високогір’я (1600 м і вище), то ризики для життя влітку в Карпатах значно нижчі, чим зимою. Однак, як людина, яка потрапляла в грозу на хребті, скажу, задоволення таке собі. Краще в цей час бути десь, де шанс отримати електричний розряд, на кілька тисяч вольт, значно менший. Погода на верхів’ях змінюється дуже швидко, тому якщо бачите підстави для суттєвого погіршення погоди швидко спускайтеся стежкою до зони лісу.

Одноденна мандрівка в гори. Юрій Шушкевич

Логістика дуже різноманітна – потяги, автобуси, власне авто або ж Gorgany Bus доставлять вас у більшість локацій. Тому варто визначитися з районом, для першого разу будуть непоганим вибором г.Парашка, Пікуй або хребет Боржава. Для більш впевнених підійдуть вищі хребти, як наприклад, Свидовець, Чорногора, Мармороси або ж різні частини Горган.  Тут знайдете підказки таких маршрутів (варіант 1, варіант 2).

Найголовнішим елементом для такої мандрівки мають бути трекінгові черевики або трекінгові кросівки, і дуже бажано, попередньо перевірені в місті на момент чи натирають вони при довгих переходах, та хоча б базово тримають вологу. Варто памятати, що працюють вони в парі з трекінговими шкарпетками, й інколи проблема вашого дискомфорту не взуття, а бавовняні міські шкарпетки.

З мембраною чи без? Попри те, що серед початківців поширений стереотип, що кращим варіантом буде взуття з мембранною, так буває не в усіх випадках. Якщо ви мандруєте за умови тривалих опадів мембранне взуття є суттєвою перевагою, однак за умови короткотривалих дощів або ж сонячної погоди мембрана стає просто додатковим шаром від якого ноги швидше спарятся зсередини.

На нескладні маршрути та неважкий рюкзак гарним вибором також будуть трекінгові сандалі, вони непогано вентилюються і швидко сохнуть. При виборі з вже наявних у гардеробі варіантів, також слід звернути увагу на протектор взуття. Плоский міський вам не підійде, оскільки, може не тримати щеплення на слизькому камінні або мокрій траві. Цей момент можете перевірити у наближених до реальних умовах, десь на схилах міського парку.

Джинси будуть не найкращим варіантом для такої мандрівки. Кращий проміжний варіант, якщо у вас немає спеціалізованого спорядження – спортивні штани, які є в більшості гардеробів. Оптимальним вибором будуть синтетичні та еластичні трекінгові штани вони швидко сохнуть і не натирають у найнесподіваніших місцях. З футболками така ж історія, на один день вам цілком вистачить класичної бавняної. Синтетична футболка буде швидше сохнути, а найкращим варіантом буде вовна або вовна + синтетика.

Якщо говорити про одяг, то краще брати з собою щось, чим при потребі можна утеплитися та захиститися від дощу, і що без проблем поміститься у ваш наплічник, як резерв. В горах, зазвичай, на кілька градусів холодніше (а інколи суттєво холодніше), чим в той же час в містах.

Одноденна мандрівка в гори. Юрій Шушкевич

Що брати в одноденну мандрівку в гори?

Рюкзак (20-40 літрів)  – краще брати з собою наплічник об’єм, якого змушує вас задуматися, що ви можете брати, а без чого можете обійтися. Таким чином ви уникнете зайвих кілограмів, і витратите енергію на задоволення природою, а не на подвиг набору висоти з колосальним рюкзаком. Хоча… Якщо ви хочете саме загартовуватися, тоді ні в чому себе не обмежуйте, в природі існують і 100 літрові, і навіть, більші рюкзаки, і не існує речей, які при належному старанні неможливо туди втиснути. (:

Одяг

Трекінгові черевики або кросівки або якщо мандрівка не екстремальна, трекінгові сандалі (літо на дворі).

Термошкарпетки (1 + 1 запасна пара на випадок, якщо перша змокне).

Тришаровий комплект одягу:

Базовий шар (відводить вологу від тіла): термобілизна, синтетична для активного руху або шерстяна – для помірного без значних навантажень. Як варіант, на сонячний день можна обрати футболку, тут діятиме такий же принцип, бавовняна буде довго сохнути, але найбільш доступна, синтетика швидко сохнутиме, найкращий варіант шерсть (так і на літо теж) однак вона буде найдорожчим варіантом серед запропонованих.

Середній шар (утеплення та випуск пари назовні): тонкий або середній фліс.

Зовнішній шар (захист від дощу та вітру): мембранна куртка або софтшел. Якщо мембраної куртки у вас ще немає, тоді є простіший варіант плаща пончо.

Трекінгові штани або шорти.

Мультифункціональна пов’язка або кепка: захист від сонця та вітру.

Спорядження:

Гермомішки: для захисту речей від вологи, а також їх зонування.

Налобний ліхтарик інколи мандрівки затягуються, тоді дуже помічна річ.

Крем від засмаги на високогір’ї, навіть в хмарний день може стати у нагоді.

Мобільний телефон з оффлайн картами.

Перекуска.

Багаторазова ємність для води: пластик з кожним днем стає більшою проблемою для екології, тому не варто плодити одноразові пляшки.

Аптечка: в якій враховані ваші особливості.

Накидка на рюкзак від дощу

Окуляри від сонця: знадобляться в яскравий сонячний день, щоб зняти втому та захистять від ультрафіолетового випромінювання.

Папір для специфічних потреб, інакше доведеться знайомитися з методиками застосування лопухів та подожників у природі.

 

Додаткові речі для більшого комфорту:

Інтегрована система або пальник або портативна пічка: якщо у ваших планах є щось більше, чим суха перекуска.

Чашка, ложка, миска та інше кухонне приладдя.

Ніж.

Трекінгові палиці допомагають зняти зайве навантаження з колін.

Додаткові речі для більшої безпеки:

Рятувальна ковдра: засіб безпеки застосовується при переохолодженні, або як захист від сонця при небезпеці сонячного удару.

Ламінована мапа та компас можна брати з собою і не ламіновану, однак її життєвий цикл значно коротший.

Портативний зарядний пристрій.

 

Pdf для друку (Що брати в одноденну мандрівку в гори)

Якщо у вас в наявності не повний список, можна спробувати  оренду в Горганах.

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *