Геришаска і Близниці. Фото Таня Троянь

Серед усіх хребтів, які є в Карпатах, Свидовець – гірський масив з гарними озерами, оксамитовими схилами, стрімкими скелями та плавними вигинами, найкраще місце, для неспішної медитативної прогулянки. Сьогодні ми разом прогуляємося його схилами. 

Карпатські хребти: Свидовець

Карта для проходження маршруту: Свидовець (ламінована)|Свидовець

Чому варто відвідати Свидовець?

  • не такий популярний як Чорногора, Мармароси, Кукул чи Боржава, відповідно є шанси зустріти менше людей (за виключенням району Драгобрат – Близниця, та оз. Догяска, близкість цивілізації впливає на кількість туристів).
  • озера, їх тут кілька і вони дуже гарні. Окремої уваги заслуговує Ворожеска, затиснена з трьох сторін вертикальними схилами, з четвертого боку відкриває панораму на Ґорґани. Це озеро точно не залишить байдужим. Одне з улюблених місць. Відвідайте обовʼязково, лише приберіть за собою сміття і поясніть іншим, що не варто його лишати за собою і що пальники бережуть жереп довкола.
  • схили – то такі масивні і плавні, то скрімкі і камʼянисті.
  • овеееечки! Влітку ці милі пухнастики тут всюди і вони ідеально вписуються в краєвиди. Також можна сходити в гості до вівчарів, принести їм гостинець, посидіти біля з ними варти і зрозуміти, що щастя – наповнювати своє життя тим, що приносить задоволення.

Свидовець простягається майже на 50 км поміж річок Чорна Тиса та Тересва. Найвищі вершини: Близниця Велика (1881 м), Близниця (1872 м), Догяска (1761 м), Великий Котел (1770 м), Ворожеска (1731 м). Найвідоміші озера Свидовця – Догяска (Геришаска), Трояска (Апшинець), Ворожеска та Івор.

Масив може бути цікавим, як для новачків (через Драгобрат вихід на хребет досить легкий), так і для вже досвідчених туристів, оскільки можна скомпонувати цікавий маршрут. Точками виходу на хребет є м. Рахів, с. Білин, с. Кваси, присілок Свидовець, с. Ясиня, с. Чорна Тиса зі східної сторони та с. Усть-Чорна та с. Красна із західної сторони та с. Бистриця (через г. Братківська і перевал Околе) – з північної сторони.  

Свидовець
Свидовець

Логістично зручнішими є Ясиня, Кваси, Білин, Рахів, оскільки сюди з Франківська веде досить хороша дорога та є сполучення залізницею. Відповідно і кількість туристів в східній частині значно більша. В Усть-Чорній, Красній, Бистриці – “класичні” дороги карпатських сіл, власною автівкою сюди їхати – сумнівне задоволення. Дістатись до Бистриці можна автобусами з Івано-Франківська через Надвірну. Усть-Чорна в моєму рейтингу українських Карпат – одна з найважчедоступних точок – потяг до Тячева, звідти бус до Дубового (зазвичай на пероні стоять буси, які збирають людей), з Дубового – “маршрутка” – бус в Усть-Чорну. Минулоріч ми сиділи на деревʼяній лавці, там де в бусі мав би бути багажник, в купі з мішками цементу, плиткою, дітьми :). Є також прямий автобус з Тячева в Усть-Чорну, актуальний розклад можна уточнити на автостанції. На карті ще позначена дорога між Колочавою та Усть-Чорною, але поки вона на стадії ремонту в дуже поганому стані.

  

Свидовець
Свидовець

Незважаючи на логістичні складнощі, якщо ви хочете побачити Свидовець у всій красі, я б все ж радила розпочати маршрут в Усть-Чорній. Мені сподобались схили вкриті листяними лісами, краєвид на Усть-Чорну з гори Любові, і мінімальна кількість людей на маршруті.

Маршрут, яким я ходила минулого року, і яких проходить через всі вершини і біля всіх озер Свидовця. Відстань – 55 км, легко проходиться за три дні. Трек

Якщо ж ви хочете спробувати інший варіант – ось 9 варіантів виходу (та спуску) на Свидовець:

Усть-Чорна – Темпа. Протяжність 14 км, набір висоти 1360 м. 

Красна – Темпа. Протяжність 12 км, набір висоти 1380 м. Ще один варіант з виходом на гору Темпа (трек).

Бистриця – Братківська – пер. Околе – Трояска. Протяжність 27 км, набір висоти 1890 м. Цікавий варіант виходу на Свидовець через Ґорґани. Маршрут пролягає через місце витоку річки Чорна тиса (трек).

Присілок Свидовець – Драгобрат (перемичка між г. Близниця та г. Стіг). Протяжність 10 км, набір висоти 1000 м. Найпопулярніший варіант виходу/виїзду на Свидовець, проте мабуть не найкомфортніший для піших туристів, оскільки, маршрут проходить дорогою, якою піднімаються на Драгобрат автівки. З іншого боку, на цьому маршруті точно нереально загубитись, та і підйом трохи пологіший, ніж в інших варіантах (трек).

Ясиня – Драгобрат (перемичка між г. Близниця та г. Стіг). Протяжність 11 км, набір висоти 1000 м. Чудова альтернатива попередньому маршруту. Навпроти вокзалу потрібно перейти річку по навісному мості, потім стрімко набрати висоту, і насолоджувати краєвидом на Ясиня ідучи плавною траверсною стежкою (трек).

Кваси – пол. Браїлка – Близниця. Протяжність 8.5 км, набір висоти 1300 м. Найкоротший маршрут на гору Близниця, проте дещо стрімкий. Може бути хорошим варіантом для зимової мандрівки (з вірним розрахунком часу і дотриманням техніки лавинної безпеки) (трек).

Кваси – Стара. Протяжність 8.5 км, набір висоти 950 м.  Довший та плавніший варіант виходу на хребет, який виводить на гору Стара, за 5 км до гори Близниця (трек).

Білин – тур. притулок Перелісок.  Протяжність 7 км, набір висоти 800 м.  Плавний підйом з виходом до єдиного постійно діючого туристичного притулку на маршруті. Цей варіант чудово підійде і для спуску з хребта (трек).

Рахів – Терентин. Протяжність 11 км, набір висоти 900 м.  Цей варіант теж краще використовувати для спуску з хребта. Рахів чудово підходить, як кінцева точка маршруту, оскільки має транспортне (в т.ч. залізничне сполучення) і тут можна смачно поїсти після завершення цікавого походу (трек).

Комбінуючи ці варіанти, ви можете скласти свій маршрут в залежності від рівня складності, кількості днів і очікування від побаченого.

Відстані між основними вершинами:

г. Темпа – г. Трояска – 9.5 км

г. Трояска – г. Геришаска – 2 км

г. Геришаска – г. Великй Котел – 4 км

г. Великий котел – перемичка між г. Стіг і г. Близниця (Драгобрат) – 5 км

перемичка між г. Стіг і г. Близниця (Драгобрат) – г. Близниця Велика – 2.5 км

г. Близниця Велика – г. Близниця – 900 м

г. Близинця – г. Стара – 5 км

г. Стара – тур. притулок Перелісок – 6 км

Сезони

Свидовець чудовий в будь-яку пору року. Восени тут можна милуватись різнобарвʼям схилів, зустрічати перші подихи зими. Взимку Свидовець такий могутній, спокійний та трохи загрозливий. Варто з обережністю ставитись до зимових походів цим хребтом, оскільки тут багато лавинонебезпечних схилів, ще й близькість цивілізації справляє ілюзію безпеки. 

Весною Свидовець наповнений шумом сотень потічків та водоспадів, що стікають по кулуарах вниз, місцями ще засніжений, а місцями вже встелений квітами. Влітку це свіжі кольори, безліч чорниць (афинів, як їх називають місцеві) і ця мелодія дзвіночків сотень овечок, що тут випасаються…

Якщо ви хочете відпочити від цивілізації, милуючись плавними лініями, якими повільно пливуть сотні хмар, тоді вам сюди – медитативний Свидовець, завжди готовий наповнити вас враженнями.

Карпатські хребти:

Боржава 

Чорногора

Красна

Пішконя

Явірник

Мармароси

Чіохелька

Сокільський

Аршиця

Яйко-Ілемське

Ракова

Чивчинські гори

Запрутські Горгани

4 Коментарі
  1. Добрий день! Підкажіть ціну туру

    1. Юрій Шушкевич

      На нашому ресурсі ми поки не продаємо тури, ця інформація розрахована на тих хто планує самостійні мандрівки в цю частину Карпат

  2. А як по воді в серпні на цьому маршруті?

    1. Юрій Шушкевич

      Зазвичай, на Свидовці достатньо води, але останні роки у серпні Карпатах часто пересихають, навіть, дуже давні та перевірені джерела

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *