Добре пам’ятаю ситуацію з дитинства, коли ми з братом приїжджали в село на Різдво, і дідусь любив помацати товщину наших курток, щоб визначити чи ми тепло вбрані. Напевне показником оптимальної теплоти верхнього одягу для нього був старий кожух, який важив кілька кілограмів і заледве влазив у шафу. Словом, не достатня, згідно з його критеріями, товщина моєї куртки одразу означала докір у бік мами. Мовляв, чому внуки мерзнуть?! Слова про утеплювачі чи мембрани для нього нічого не означали. Правду кажучи, для мами вони теж мало означали, тому ми з братом майже до кінця школи були змушені носити зимовий одяг, який мав бути достатньо грубим, щоб батьки були впевнені у його теплоті. Тож у ті часи я добре розумів значення виразу “одягнений як капуста”.

На щастя ті часи минули. Технологія синтетичних та натуральних утеплювачів давно стала нормою для якісного туристичного одягу. Мій дідусь був би неабияк вражений вагою, об’ємом та теплоізоляційними властивостями сучасних курток для активного відпочинку. Проте розвиватися у цьому напрямку завжди є куди.

Це довели розробники провідного outdoor-бренду SALEWA, які нещодавно презентували нову генерацію рефлексивного гібридного утеплювача, що зветься TirolWool ® Celliant®. Фахівці SALEWA стверджують, що за своїми показниками цей матеріал перевершує натуральну шерсть та звичайні синтетичні утеплювачі. Після ближчого знайомства з технологією я переконався, що твердження не безпідставні.

Справа в тому, що цей утеплювач складається з суміші матеріалів, кожен з яких, навіть окремо, володіє неабиякими властивостями. 40% становить натуральна, спеціально оброблена, шерсть високогірних Тірольських овець (TirolWool ®). Решту 60% складають волокна поліестру, що насичені термореактивними мінералами Celliant®, які мають здатність трансформувати тепло, що випромінює* людське тіло у інфрачервоне випромінювання, яке після цього відбивається назад для більш тривалого збереження тепла.

На перший погляд звучить складно, однак так і повинно бути. Адже SALEWA – високотехнологічний туристичний бренд з понад 80-тирічною історією виробництва. Компанія заснована та базується у серці Доломітів (Італійські Альпи), які є постійним майданчиком для тестування продуктів та пошуку таких рішень як TirolWool®Celliant®, зоріентованих на активних мандрівників, що шукають надійні, теплі та легкі речі для тривалих походів з різним навантаженням.

Саме в процесі таких випробувань фахівці порахували, що людське тіло в холодних умовах втрачає до 65% свого тепла через випромінювання*, зокрема під час активності з низькою інтенсивністю. Технологія TirolWool® Celliant® покликана боротися з цими втратами.

Щоб краще зрозуміти переваги цих матеріалів варто зазначити, наприклад, що SALEWA не спроста використовує шерсть Тірольських овець. Ці унікальні тварини цілий рік живуть у Альпах у складних умовах на висоті близько 2000 метрів, там де звичайні вівці не змогли вижити. Місцеві протягом століть використовували їхню шерсть для виготовлення теплого одягу. Вона чудово зберігає тепло, вирізняється терморегулюючими та дихаючими властивостями. Також ця шерсть добре гріє у вологому середовищі. Окрім того використання місцевої сировини підтримує економіку регіону, та суттєво спрощує логістику виробництва.

Тірольські вівці у горах. Фото: thetravelblog.at

Водночас технологія Celliant® початково використовувалася у медицині та науці. Це подрібнені мікрочастинки 13-ти різних термореактивних матеріалів, що в природі існують у вигляді невеликих твердих камінців. Інтегровані у поліестр вони відбивають інфрачервону енергію назад до тіла. Таким чином сприяють кращому кровообігу. Завдяки цьому тіло зберігає більше тепла, краще почувається та швидше відновлюється після навантажень. Серед іншого, ця технологія раніше використовувалась у сфері виробництва тонкого еластичного спортивного одягу.

На фото зліва направо: 1. Мінерали Celliant® у природному стані. 2. Зразок подрібнених та оброблених мінералів Celliant®, що використовуються в утеплювачі. Розмір зразку у сотні разів більший від реальних частинок. 3. ШерстьTirolWool® без добавок. 4. Синтетичний поліестр з порожнинними волокнами. 5. Реальний зразок утеплювачаTirolWool® Celliant®, що поєднує у собі усі попередні елементи

У Salewa визначили, що Celliant® значно збільшує функцію терморегуляції TirolWool®, покращуючи його співвідношення ваги та теплоізоляції, а також робить його еластичнішим і зручнішим для використання у одязі. Окрім того, Celliant® не зношується, добре гріє навіть після намокання, чудово “дихає” та не втрачає своїх властивостей після прання, оскільки мінерали розплавлені у смолу та інтегровані в основу кожного волокна.

Куртка Salewa Fanes з утеплювачем TirolWool® Celliant®

Наостанок варто зазначити, що TirolWool® Celliant® виготовлений з відновлюваних природних матеріалів, отриманих з місцевих овець. Вони не містять шкідливих речовин, таких як хлор. А волокна Celliant® виготовляють з поліефірних ниток, 70% з яких є продуктом переробки європейських побутових відходів.

Куртки Salewa Fanes з утеплювачем TirolWool® Celliant®

Вже з осені 2017 на ринку України доступні чотири продукти SALEWA з утеплювачем TirolWool® Celliant®. Йдеться про модельний ряд чоловічих і жіночих курток Fanes та Puez. Ці продукти вразять вас своєю вагою та теплоізоляційними властивостями. Я можу з впевненістю сказати, якщо технології колись дозволять не мерзнути взимку лише у тонкій футболці, то TirolWool® Celliant® точно можна вважати кроком назустріч цьому.

*йдеться про один з чотирьох видів втрати тепла людським тілом – радіаційну тепловіддачу.  Значення у 65% є приблизним для простішого розуміння. Точні показники радіаційної тепловіддачі вимірюються у Ватах та розраховуються за спецільною формулою для кожного тіла окремо. Під час розрахунку беруть до уваги такі дані як площу тіла, випромінюваність шкіри (emissivity of the skin), температуру зовнішнього середовища тощо. Детальніше ці процеси описані у наукових статтях про фізичну терморегуляцію. (Матеріал доповнено редакцією 10.11. 2017)

 1. “..які мають здатність трансформувати тепло, що випромінює людське тіло у інфрачервоне випромінювання,..”, – дозвольте поцікавитись, а в якому спектрі, на думку фахівців Salewa випромінює тепло людське тіло?

  1. В даному контексті словом “випромінює” ми хотіли описати процес віддачі тепла тілом у зовнішнє середовище. Можливо варто було використати слово “віддає” а не випромінює. Загалом, дякуємо, що оцінили текст з наукового боку. Помітно, що ваші знання у цій сфері дещо глибші, від простого споживача. Приємно знати, що нас читають такі люди. Разом з тим, хочемо зазначити, що цим матеріалом ми хотіли розповісти про новий утеплювач для ширшого кола людей. Якщо вас цікавить детальніший принцип дії мінералів Celliant® запрошуємо переглянути дані на офіційному сайті виробника http://celliant.com/how-it-works/

   1. Панове, не мудруйте – виправте. Перше речення вашої відповіді ще більше вас компрометує. Просто виправте та видаліть мої коментарі. Я не маю на меті вас компрометувати, я намагаюсь допомогти вам не зробити це самотужки.

   2. Тіло якраз і випромінює у інфрачервоному диапазоні. Тобто що має в такому випадку той мінерал трансформувати? Інфрачервоне випромінювання в інфрачервоне випромінювання? Приєднуюся до Максима, виправте та видаліть комментарі.

   3. Доречі, панове, а як согласується ваш коментар з виправданнями з інформацією автора розміщеною вкінці під зірочкою? У мене галюцинації?

 2. “..в процесі таких випробувань https://uploads.disquscdn.com/images/28494c420bfc17769d7a87d3dc18dc9c6fab28d2c8f588ed67b430bf3f16911d.jpg фахівці порахували, що людське тіло в холодних умовах втрачає 65% свого тепла через випромінювання, зокрема під час роботи з низькою інтенсивністю…”, – дивно, бо фізіологі всього світу вважають, що тільки оголене тіло, у ПОВНОМУ СПОКОЇ, за температури повітря 21-25 градусів здатне передавати до 60% тепла радиацією. При зниженні температури вклад випромінювання зменшується через регуляторні дії нашого організму. Також він у рази зменшується при виході зі стану спокою, поступаючись іншим 3-м механізмами, найємніший з яких – випаровування (до 80%).

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *