Звісно, коли лише починаєш ходити в гори є стільки нагальних потреб по спорядженню, які потрібно розв’язати – рюкзак, спальник, взуття… Проте, коли туристичний «необхідний мінімум» укомплектовано і наявне спорядження більш-менш задовольняє потреби на конкретний момент, руки і думки доходять до важливих дрібниць. Однією з таких речей є сонцезахисні окуляри, які в горах часто захищають не лише від сонця, але і від опадів, гілок в лісі та від вітру. І як не парадоксально, якщо влітку без них ще можна обійтися, то взимку, або на значній висоті, коли сніг та лід навколо виблискують на сонці сотнями діамантів, без окулярів ніяк не обійтися.

Туристичні окуляри від сонця: загальні особливості та огляд Julbo Dolgan

Загалом, технологічні окуляри, які ми бачимо в туристичному магазині приховують в собі багато таємниць, які зумовлюють їх ціну і в яких спробуємо коротко розібратись у цьому огляді.

Обираючи окуляри я зупинилась на моделях одного з провідних виробників на ринку – окулярах французької фірми Julbo, яка розробляє і виготовляє технологічні окуляри для туризму вже більш ніж 125 років. Окуляри цього виробника відзначаються високою якістю всіх матеріалів, поділяються на різні категорії за призначенням, типом лінз та типами оправи. В даного виробника представлені лінійки окулярів для чоловіків, жінок, підлітків, дітей і навіть для найменших мандрівників.

Туристичні окуляри Julbo Cham

В окулярах, як відомо – найголовніше лінзи. По-перше – лінзи бувають різними за кількістю видимого світла, яке пропускають – від 8-10 до 90-100 %. Умовно за відсотком видимого світла, яке лінза пропускає всі лінзи ділять на категорії, які позначають літерами, або цифрами. Різні категорії найкраще підходять для різних умов освітлення.

Крім того сучасні лінзи бувають виготовленими з різних матеріалів. Більшість лінз для туризму і спорту виготовлені з полікарбонату – легкого і стійкого до подряпин та ударів матеріалу, що робить використання таких окулярів довготривалим і безпечним. Також є лінзи з мінерального скла та NXT лінзи – в яких є спеціальне поляризаційне покриття.

Демонстрація дії ліндзи SPECTRON 3 на туристичних окулярах Julbo

Що характерно – всі моделі Julbo забезпечують 100% захист від ультрафіолету, деякі також захищають від інфрачервоного випромінювання – обидва ці типи випромінювання шкідливі для зору і в умовах сильного сонячного світла можна пошкодити сітківку, якщо не використовувати сонцезахисні окуляри, або якщо використовувати окуляри з неякісними лінзами. Окрім того,– Julbo пропонують велике різноманіття типів лінз для різного застосування – лиж, водних видів спорту, водіння автомобіля, подорожей та гір. Також є великий вибір оправ різного типу і можна підібрати щось для свого типу обличчя.

Сонцезахисні окуляри Julbo серії Shield

Ознайомившись з теорією я все ж вирішила замість того, щоб довго обирати модель для себе, користуючись зазначеними на сайті виробника параметрами довжини дужок, ширини лінзи, типу оправи і так далі – вирушити в магазин, де можна буде приміряти все на місці. Перемірявши з два десятки моделей, я обрала Julbo Dolgan, оскільки вони виявились для мене найбільш зручними. Дана модель позиціонується виробником, як окуляри для гір та альпінізму.

Туристичні сонцезахисні окуляри Julbo Dolgan

В цій моделі ми бачимо лінзи Spectron, що мають підвищену стійкість до ударів, високу абразивну міцність, забезпечують anti-fog ефект (покращують видимість в умовах туману), не пропускають УФ випромінювання, частково блокують інфра-червоні промені (на 48%). До того ж, окуляри з такими лінзами коштують дешевше, ніж ті, що мають поляризаційне покриття. В мене ця модель з лінзами третьої категорії – Spectron 3, яка є найбільш універсальною та призначеня для умов сильного освітлення. Ця ж модель є у варіанті з лінзами Spectron 4, які призначені для умов дуже сильного освітлення, проте в таких окулярах не можна їздити за кермом.

Оправа виступає над поверхнею лінзи, що додатково захищає її від пошкодження

З боків на оправі є шторки контрастного кольору – в моєму випадку помаранчеві. Вони захищають від потрапляння сонця з боків, а також додають комфорту у вітряну погоду, особливо, якщо здіймається курява. При бажанні їх можна зняти і тоді ці окуляри цілком пасуватимуть для міста.

Щоправда, шторки кріпляться так надійно, що якщо захочеться їх зняти – доведеться трохи постаратися. При тому кожного разу є побоювання що можна відламати цей маленький елемент, завдяки якому власне ці шторки і кріпляться до оправи.

 

Загалом оправа зроблена з високоякісного термопластику, що відрізняється високою міцністю і малою вагою. Дужки зроблені дещо вигнутими, завдяки чому окуляри надійно і комфортно тримаються. На дужці – нанесений логотип.

 

З внутрішнього боку на дужці виїмка, яка відповідає відповідній випуклості назовні – це ребро жорсткості, яке забезпечує вигин та міцність дужкам.

Окуляри досить щільно прилягають до обличчя з усіх боків, щоб забезпечити максимальний захист. Шторки зсередини також мають виїмки, які мають забезпечувати кращий відтік повітря, проте в спекотний туманний день цієї вентиляції не вистачає і лінзи можуть запотівати зсередини. Те саме відбувається, за активного руху в холодний день, коли на лінзах з внутрішнього боку починає висідати конденсат.

 

З приємних бонусів – пластиковий легкий та надійний чохол в комплекті, що захистить окуляри від пошкоджень при транспортуванні в наплічнику.

В чохлі досить багато місця, тому іноді, окрім окулярів сюди можна помістити якісь дрібниці. Звичайно, щось таке, що не пошкодить самі лінзи. Після двох років використання окуляри не втратили зовнішнього вигляду. Лише з’явилась незначна потертість від носіння в чохлі.

Вони чудово показали себе в умовах жорсткого освітлення влітку та взимку. Можна насолоджуватись краєвидами, навіть, якщо сонце світить просто в обличчя. Часто навіть здається, що в окулярах світ гарніший. 

Фотодемонстрація ефекту лінзи Spectron 3 окулярів Julbo Dolgan

Лінза, хоч і не поляризаційна – досить універсальна. Коли на маршруті трапляються ділянки яскраво освітлені сонцем і ділянки тіні – різкого контрасту не відчувається. Навіть в лісі немає відчуття браку освітлення і досить комфортно. За умов туману – видимість в окулярах значно краща, ніж без них.

Підсумки

Загалом дана модель досить лаконічна і покриває більшість базових потреб, підходить для використання як в горах, так і в місті. Форма оправи і бічні шторки забезпечують захист від бокових засвітів, вітру, пилу та снігу,– залежно від умов. Також серед переваг – якісні лінзи, мала вага, надійна та міцна конструкція, помірна ціна. Також перевагою є наявність міцного та легкого чохла в комплекті.

Єдиним мінусом вважаю систему кріплення шторок. Іноді в поході, особливо коли висока вологість повітря хотілось би їх зняти, щоб покращити вентиляцію, бо через щільне прилягання оправи до обличчя лінзи за таких умов починають запотівати. Також було б непогано, якби в цій моделі була можливість кріплення шнурочка до дужок, як в інших моделях Julbo. Ця опція особисто не критична, проте для багатьох могла б виявитись зручною.

Наостанок хочеться додати, що не варто довго користуватися, а тим паче ходити у походи у неякісних окулярах від сонця. Правду кажучи, я би узагалі не радила купувати окуляри непідтверджених виробників. Негативний вплив неякісних лінз на зір важко відчути одразу, особоливо у міських умовах, коли ви часто знімаєете і одягаєте окуляри, носите їх недовго, та й загалом менше перебуваєте під прямими променями. Однак у поході, у стані підвищеної зосередженості та перебуваючи цілий день на сонці (наприклад йдучи по хребту), ваші очі потребують додаткового захисту, тож якісні окуляри будуть зовсім не “понтами”, а справді важливим елементом спорядження.

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *