Для більшості людей важко усвідомити, навіщо потрібна в поході така, хоч давно не екзотична, але все ще досить рідкісна річ, як пальник. Адже навіщо брати в гори пальник, пальне, спеціальні казанки з плоским дном, якщо можна просто взяти та розпалити багаття? А при згадках про вартість всього цього спорядження взагалі стає страшно. Та все ж, пальники по трохи завойовують серця сучасних мандрівників, і ми спробуємо розібратися у їхньому різноманітті та параметрах на які слід звернути увагу при виборі.

Туристичний пальник: як вибрати?

Аутдорний словник

Однією з причин купівлі пальника, не залежно від типу, є банальна економія зусиль. Адже не потрібно шукати дрова і будувати конструкцію для підтримки казанка. А як класно прокинутися зранку, і ще не вилазячи з намету та спальника, за кілька хвилин мати гарячу каву/чай. І не важливо чи надворі сонце, чи сніг з дощем. Ви лежите у спальнику і насолоджуєтеся гарячим напоєм/їжею.

фото: freshoffthegrid.com

Загалом, при всьому різноманітті пальників та систем для приготування їжі, їх можна грубо поділити на декілька узагальнених типів:

  • Газові пальники. Сюди входять інтегровані системи і навіть кемпінгові плити.
  • Бензинові чи рідкопаливні пальники. Йдеться про гас, спирт, бензин, дизельне та авіаційне паливо тощо.
  • Пічки для твердих видів палива. Зокрема турбопічки і подібні системи.

фото: youtube.com

Газові пальники

Газові пальники мають декілька підвидів та типів конструкції. Найефективнішими на даний момент є інтегровані системи, що дозволяють швидко та просто скип’ятити воду, та при потребі, приготувати нескладні страви. Головна перевага таких систем – мінімальна витрата пального (найчастіше це зріджений газ в різьбових балонах) та суттєва економія ваги, оскільки пальник, казан та балон – фактично суцільна конструкція.

Інтегрована система JetBoil

Завдяки спеціальній конструкції пальника, що встібаєтсья в пази на казанку, мінімізується тепловтрата, а отже вода закипає швидко. Це зокрема дозволяє брати менший запас газу на тривалішу мандрівку. В першу чергу такі системи розраховані на сушену чи сублімовану їжу, що не потребує варіння, а лише запарюється, що додатково економить час та зусилля. Хоча це не означає, що з такою системою не можна собі щось зварити. Однак в такому разі інтегрована система буде менш ефективною, та й їжу потрібно частіше перемішувати, щоб не пригоріла – оскільки діаметр таких систем менший, а нагрів – вищий. Як варіант існують навіть адаптери, що дозволять ставити на інтегровану основу-пальник будь який плоскодонний посуд і навіть сковорідку.

Звичайні газові пальники – не залежно від того, чи вони накручуються на балон, чи з’єднуються з ним за допомогою шлангу, мають схожий вигляд та функціонал. Найпростіше їх уявити просто як мініатюрну газову комфорку. Принцип роботи, регулювання та правила догляду фактично ідентичні.

Пальник, який накручується безпосередньо на балон з газом

Звісно є певні нюанси. Пальник що накручується на балон, без спеціальної підніжки менш стійкий, ніж ті, що зі шлангом. Проте такий пальник буде легший і для 2-3 людей зазвичай цілком достатній.

Пальник, що з’єднюється з балоном через шланг. Більш стійкіший.

Загалом простий газовий пальник буде чи не найдешевшим з усіх типів і, при якісній збірці (не китайський ноунейм), одним з найнадійніших в роботі. Такі пристрої фактично не потребують догляду.

Основним критерієм для якісної роботи газового пальника (як і інших типів пальників, звісно, але меншою мірою), є якість пального, тобто газу. І як це не парадоксально – найдешевший пальник може коштувати стільки ж, як 1-2 балони з якісним газом до нього. Тому на наших теренах популярне таке явище як перезаправка газових балонів. Звісно, що на кожному балоні вказується, що його не можна перезаправляти, і тому туристи роблять це на свій страх і ризик. Досвідчений заправник може справді добре заправити балон – і тоді вірогідність небезпеки є меншою. Проте навіть в таких випадках балон не можна заправляти вічно, адже різьба та сам клапан зношується, і вже після декількох заправок балон може травити чи ненадійно фіксуватися з пальником.

фото: hiconsumption.com

Ще одним важливим недоліком перезаправлених балонів є те, що газ загалом горить гірше в холодних умовах, та й загалом має меншу ефективність. В процесі повторної заправки заправляють простий пропан або суміш пропан-бутан. Натомість виробники використовують спеціальні газові суміші, що дозволять газу не тільки набагато краще горіти за низьких температур, а й віддавати при горінні більше тепла, що дозволить скип’ятити більше води на одному балоні з газом.

Рідкопаливний пальник із балоном. Фото: switchbacktravel.com

Рідкопаливні (мультипаливні) пальники

Рідкопаливні пальники – відрізняються здебільшого типом палива, яке використовують. Найскладніша та найнудніша частина роботи з таким пальником полягає у його, інколи капризному, розпалюванні та необхідності періодичних чисток. Частота яких залежить від чистоти палива, яке використовуєте.

Також більшість сучасних мультипаливних моделей пальників вимагають зміни сопла  подачі палива при переході на інакший тип пального, за винятком модеді Optimus Polaris детальний огляд якої можна переглянути тут.

Візуально вони схожі на звичайні газові пальники зі шлангом, проте разюче відрізняються самим балоном/ємністю для палива, адже в рідкопаливних пальниках в цій ємності є насос для підняття тиску всередині ємності. Спосіб використання таких пальників добре видно видно на прикладів кількох видів пальників MSR на відео нижче.

Пальники на рідкий спирт – дещо екзотичніша в Україні штука. Причина проста – знайти для нього технічний спирт важче, ніж бензин чи газ. Проте завдяки простоті конструкції, в якій зазвичай немає рухомих деталей чи механізмів, він –  безвідмовний та простий в користуванні.

Конструкція типового рідкоспиртового пальника

Мультипаливні пальники можна вважати окремим підвидом, хоча насправді – це те саме, що й рідкопаливні, але дрібні нюанси в конструкції дозволяють використовувати їх також із звичайним газовим балоном, що дає найширший спекрт застосуваня в подорожах. Проте за таку зручність потрібно платити – такі пальники одні з найдорожчих та, часто, складніші в обслуговуванні. Також, у зв’язку з певною капризністю рідкого палива, розпалювати їх всередині чи поруч з наметом вкрай небезпечно, і навіть досвідчений турист може мати певні складнощі з ним.

Всі типи рідкопаливних пальників мають одну, проте основоположну перевагу – знайти пальне для них, навіть у найвіддаленіших частинах світу, зазвичай не викликає труднощів. Дістали бензин – чудово, гас чи спирт – теж добре – заливаємо в ємність для пального, і (в залежності від типу пальника) змінюємо форсунку для даного типу палива при потребі. Далі створюємо тиск і пристрій готовий до використання.

Пальники для твердих видів палива

Пальники для твердих видів палива поділяються на кілька основних типів. Найпростіші – пальники на сухий спирт. Це факчтино спеціальна підставка на яку ставиться таблетка сухого спирту, а зверху казанок. Така система чудова своєю простотою та відсутністю деталей, що можуть зламатися чи вийти з ладу та нечутливістю до вологих умов (пальне ніколи не відсиріє та легко розпалиться).

Пальник для сухого спирту Esbit Pocket stove

Єдиним недоліком можна вважати непопулярність цього виду палива у глухих частинах світу та дещо нижча ефективність горіння, а отже й часу приготування.

Турбобічка Airwood Euro BM

Так звані турбопічки – прекрасний варіант для любителів справжнього багаття, яке при цьому, фактично не шкодить природі та не залишає після себе випаленої землі чи пеньків від дерев.

Все що потрібно для такого типу пічки – це будь які дрова (гілки, тріски, шишки, кора тощо) та звичайні батарейки. При чому коли сама пічка вже запалена, маленький моторчик жене вентилятором повітря всередину, що дозволяє кидати туди вогку і навіть відверто мокру деревину. Це добряче спрощує ситуацію у дощову погоду. По суті – ви отримуєте маленьке контрольоване вогнище всередині своєї пічки. Водночас, потужність полум’я у такому пристрої, як у бензинових пальниках, вкрай важко чітко відрегулювати. Також у процесі горіння утвоюється дим та кіптява, тому користуватися ним у наметі не бажано. Також істують екзотичні турбопічки, що дозволяють під час використання навіть заряджати свої гаджети, за допомогою роз’єму USB. 

Пальник-зарядка BioLite Campstove 2

Отже, підсумовуючи

Якщо ви любитель надлегкого та технологічного спорядження – інтегровані системи – це для вас. Якщо ви любите універсальність та доступність – мультипаливні та бензинові пальники. Якщо ви хочете максимальну простоту без жодного догляду – газові пальники саме для вас. Але якщо ви полюбляєте живе полум’я, але все ж цінуєте природу – твердопаливні пічки. Мандруйте сміливо!

Фото на обкладинці: rei.com

 

 

Один Коментар
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *