Чи бувало у вас таке, що ви повертаєтесь із відпустки втомленими? Страшно?! Не хочеться навіть думати про цей жахливий парадокс, чи не так? А якщо ми скажемо, що багато людей мріють про таку відпустку?!

Активна відпустка в горах: поради для початківців

Секрет в тому, що втома м’язів – ніщо, порівняно із відпочинком свідомості та емоціями, які можна отримати, якщо піти у справжню активну мандрівку природою. Саме тому щороку все більше українців залишають вдома валізи на коліщатках та із рюкзаком за плечима йдуть в гори. Дехто – фанатично пнеться на найвищі вершини світу, інші – з трепетом розкладають намет для першої в житті ночівлі на висоті близько тисячі метрів. Часто, ті хто наважився на таку пригоду, назавжди змінюють своє ставлення до організованих екскурсій та переповнених пляжів. Адже самостійні походи – це зовсім інший рівень відпочинку, який завдяки доступності спорядження та розвитку туристичної інфраструктури стає все популярнішим серед широкого кола людей. Варто лише наважитися…

Страшно лише першого разу

Міф про те, що у мандрівки з наметами ходять лише юнаки-скаути і професійні альпіністи давно розвіяли американці та європейці, які окрім безлічі Національних природних парків на своїх землях, розбрелися по світу в пошуках пригод у всіх можливих природних середовищах.

Українська природа в даному контексті перебуває на перехідному етапі активного розвитку. Наші туристичні стежки ще не так протоптані, як у Європі, а правила поведінки на природі доволі розмиті. Це дає змогу відчути справжню романтику диких гірських походів маловідомими місцями, особливо влітку, коли цей вид відпочинку найдоступніший.

То як почати ходити в гори? Ось кілька порад від експертів туристичного спорядження Gorgany.

Оберіть оптимальний маршрут

Перше правило у приємному пішому туризмі – визначення власних фізичних можливостей, та вибір маршруту відповідно до них. Основні чинники, які слід враховувати – це дистанція, перепад висот, тип місцевості та прогнози погоди. Дуже зручно орієнтуватися на певні цікаві локації, або конкретні вершини чи хребти. І зважаючи на власний фізичний стан, планувати той чи інший маршрут підйому та тривалість походу. До цього процесу варто підключити друзів. Та й узагалі, правильна компанія у туризмі – чи не найголовніше. Щоправда слідкуйте, щоб ви не переоцінили можливості когось із ваших друзів.

Останнім часом набирають популярності туристичні спільноти та клуби. Це можливість делегувати досвідченішим людям значну частину організаційних моментів вашого походу. Та все ж, радимо також спробувати романтику самостійної організації. Гарним початком може стати, наприклад, вихід на найвищу вершину Львівщини гору Пікуй, або кількаденний перехід по хребту Боржава. У туристичних магазинах доступні якісні карти цих, та інших частин Карпат із промаркованими маршрутами, які слід обов’язково мати з собою під час походу.

Одягайтеся шарами

Під час походу естетична складова одягу відходить на задній план, натомість він стає інструментом, що захищає вас від зовнішніх факторів, а також підтримує оптимальну  температуру тіла під час активного руху і достатній рівень комфорту загалом. Для цього професіонали рекомендують одягатися шарами.

Влітку для нижнього шару підійде тонка, синтетична термобілизна. Середній шар – це тонкий фліс, який захистить вас у хододніші дні, під час зупинок та ввечері перед сном. Верхній шар – надійна мембранна куртка. Це один з найважливіших елементів комфорту під час трекінгу.

Навіть влітку, нічна температура у Карпатах може опускатися до кількох градусів з плюсом, тож плануючи ночівлю на висоті подбайте про теплий спальник та одяг для вечірніх посиденьок.

Подбайте про зручне мандрівне взуття

Погане взутя здатне зіпсувати навіть найбажанішу подорож до казкових місцин. Слід приділити надсерйозну увагу підбору трекінгових черевиків або кросівок. З цим радимо звернутися до експертів із туристичного спорядження. Головне – розмір і зручність. Тож добряче поміряйте взуття перед купівлею. Деякі інтернет магазини дають можливість замовити кілька пар для примірки. Окрім цього, влітку варто звернути увагу на дихаючі властивості. Ніколи не йдіть в гори у новому взутті, яке ви зовсім не розходили. Також обов’язково візьміть змінне взуття іншого типу.

Підберіть зручний рюкзак

Намет, одяг, їжа, посуд, вода – усе це ви несете на собі під час походу, тому якість та зручність рюкзака має велике значення. Час радянських “колобків” та “ярмаків” давно минув. Сучасні рюкзаки мають дихаючі спинки, різноманітні види конструкцій та широку розмірну сітку. Купуючи рюкзак в магазині, навантажте в нього спорядження та добряче поміряйте. Провідні виробники, такі як Osprey, навіть мають окремі жіночі моделі із відповідною конструкцією лямок. Також варто звернути уваги на наявність накидки від дощу та питтєвої системи. В сумі з добре відрегульованими лямками та правильним об’ємом ці елементи додадуть неабиякої зручності вашій мандрівці.

Не беріть зайвого

Розумно ставтеся до пакування та вибору речей для мандрівки. Стереотип про туриста з величезним рюкзаком за плечима давно в минулому. Завдяки технологічному розвиткові ринку спорядження сучасні туристи з досвідом можуть сміливо йти у тижневий похід із наплечником вагою не більше 7-10 кілограмів! Цього можна досягти, якщо надавати пріоритет максимально універсальному та легкому спорядженню, не брати купи зайвого одягу, посуду, техніки тощо. Детальніше про це читайте у наших давніших матеріалах. Туристів, що серйозно підходять до цієї справи називають “легкоходами”.  Їхня філософія проста – чим легший рюкзак, тим приємніша мандрівка і більша пройдена відстань. Однак в жодному разі не йдеться про нехтування комфортом і безпекою!

На фото літній пуховий спальний мішок Turbat Kuk 250 та надлегкий надувний туристичний килимок Exped AirMat HL

Добре харчування та сон

Їжа і сон – головне джерело енергії під час активної мандрівки. Нехтувати якістю цих речей не варто. Подбайте про достатній запас їжі, або розплануйте місця поповнення провізії та води на маршруті. Окрім звичайних продуктів можна взяти горіхи, шоколад, спеціальні енергетичні напої, батончики та спеціально висушену їжу, яка продається у турисчтичних магазинах і готується за кілька хвилин. Це ж саме стосується сну. Розплануйте місця ночівлі, подбайте про добрий спальник та зручний килимок, розумно вибирайте місце для намету. Голод і брак сну не лише впливає на комфорт і задоволення, але й може становити небезпеку під час непередбачуваних ситуацій.

Не поспішайте

Ваш похід – не змагання. Головна мета – відпочинок та задоволення, тож не варто бігти кудись задля нових рекордів. Йдіть у своє задоволення, дотримуйтесь ритму, робіть регулярні зупинки для відпочинку для перекусів та фотографування. Ці три речі будуть підтримувати усмішку на вашому обличчі під час всього походу. Особливо це стосується груп, де часто хтось біжить вперед, а потім, спітнівши, чекає решту групи на вітрі. Краще йти повільно, але у гарному настрої. У приємних місцях варто зупинитися на довше. Не відмовляйте собі у надмірному естетичному задоволенні від навколишнійх краєвидів.

Безпека понад усе

Звісно, піший туризм – це активність із грифом “підвищена небезпека”, але це зовсім не означає, що варто відмовлятися від пригоди. Чуть більше уваги, трішки додаткових правил та засобів – і ймовірність уникнути проблем зростає в рази. Зв’язок із “зовнішнім світом” та добра особиста аптечка – вже півсправи. Постійний моніторинг погоди не зашкодить. Наприклад, якщо на вашому маршруті є річки, які треба переходити то в разі зливи в горах, рівень води за мить може піднятися у кілька разів. Також слід берегтися від надмірного перебування на сонці. Тепловий удар у горах створить неабияких дискомфорт та може вивести вас з форми на день. Старайтеся не йти маловідомим шляхом у темну пору. Більшість проблем із орієнтуванням починаються з фрази “давай скоротимо”. Не нехтуйте правилом зголошення походу у рятувальну службу або прикордонникам. У Карпатах це актуально, наприклад, для походу масивом Мармароси. Добре взуття та одяг забезпечать вас від дрібних травм, а трекінгові палиці суттєво полегшать пересування та зменшать навантаження на коліна. Плануючи похід за кордоном варто подбати про страхівку, у якій окремо зазначений активний відпочинок.

 

 

Один Коментар
Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *