Настала пора, коли кожен наступний день все холоднішає і коротшає, а отже — наближається зима. І замість того, щоб сидіти вдома, можна вирушити на зустріч старим-новим засніженим вершинам, адже взимку гори виглядають зовсім інакше, але по-своєму чарівно і незабутньо. Проте і в місті, і в горах основним неприємним чинником залишається холод. Як перемогти холод технологіями — розповімо у цій статті.

Хранителі тепла: перемагаємо холод технологіями

Тришарова концепція одягу і Regular fit, терморегуляція, індивідуальне сприйняття холоду

Почнемо з технологій, які доступні кожному. Наш організм чудово сконструйований і здатен пристосовуватися до різноманітних умов. Головне не заважати йому, а допомогти. Усі ми сприймаємо холод по-різному і за тих самих умов комусь потрібен товстий фліс, а комусь — достатньо термобілизни. Якщо готуєтесь до зимових походів, то непогано почати загартовуватись вже з осені. Це дозволить вам трохи зменшити чутливість до холоду і нагадає вашому організму, як активізувати всі свої ресурси і почати гріти себе інтенсивніше.

Обирайте одяг Regular fit — не занадто тісний, щоб він не перешкоджав вільному кровообігу у верхніх шарах шкіри і, відповідно, природним процесам терморегуляції, але і не занадто вільний — бо тоді вам доведеться витрачати більше енергії, щоб зігріти повітря між шкірою і одягом. Окрім того, коли ви одягаєте вільний одяг, за рахунок рухів тканини частина теплого повітря постійно втрачається, а натомість — потрапляє нова порція холодного.

Не забувайте про тришарову концепцію одягу:

Термобілизна — шерсть, або синтетика,

Утеплюючий шар — фліс

Захист від зовнішніх умов вітру і дощу — мембранна куртка  або софтшел. Залежно від інтенсивності руху ви зможете забезпечити собі комфортний температурний режим: одягати усі три шари, або навпаки — зняти один чи два.

Уникайте вологи — зовнішньої і внутрішньої. Адже, як тільки ваш одяг чи взуття стане вологим, вам одразу стане холодно. Використовуйте одяг, який швидко і ефективно відводить вологу від тіла назовні, а також запобігає потраплянню вологи ззовні до середини. В цьому вам також допоможуть правильно підібрані шари системи одягу. У поході не забудьте про бахіли (гамаші), які захистять вас від потрапляння снігу всередину взуття.

Не забувайте про стратегічні зони, адже наше тіло втрачає тепло нерівномірно. Утепліть спину, ступні, не забудьте про рукавиці, шапку і захист шиї. Адже саме в цих ділянках наше тіло віддає тепло більш інтенсивно.

А тепер поговоримо про те, який одяг та спорядження допоможуть вам почуватися комфортно цієї зими.

Все найкраще вже придумано природою

Шерсть і пух рятують від холоду різні живі організми в найекстремальніших умовах вже мільйони років, то ж цілком логічно використати ці матеріали в якості утеплювача.

Найдоступніший елемент спорядження, з якого можна розпочати подорож до утеплення, шерстяна термобілизна і шкарпетки. Не любите шерсть бо вона “кусається”, асоціюється з важкими габаритними светрами, які в’язала бабуся, коли вам було п’ять і ліжником, який ви привезли з Карпат? Тут все зовсім інакше!

Шерсть, яку використовують для виготовлення якісної шерстяної термобілизни (як наприклад у Lasting, Smartwool чи Icebreaker), — це шерсть спеціально виведених овець мериносів, яких вирощують в Австралії. Завдяки своїй малій товщині — 16 мікрометрів (мікрон, µm, це одна тисячна міліметра!) — вона має кращі теплоізоляційні властивості і краще пропускає повітря, ніж звичайна вовна, а також приємніша на дотик. Завдяки природним властивостям шерсті на виробах з меріно не розмножуються бактерії і не утворюється неприємний запах, навіть при довготривалому носінні. А також вона не викликає неприємних відчуттів на шкірі, є гіпоалергенною, легкою. Та і натуральний матеріал — набагато приємніший до тіла, особливо з перспективи кількаденного походу.

Є різна товщина матеріалу і різний тип плетіння. Від 160 грам/метр до 260 грам/метр для чистої шерсті і до 300 грам/метр — для суміші Merino seamless 300g, із якої Lasting виготовляє найтехнологічніші моделі своєї термобілизни — WERELA / WERENA для жінок і WEROLO / WERONO для чоловіків.

Тонка чиста шерсть чудово покаже себе, як базовий шар для міста в холодний сезон, або для активу взимку. Проте їй можна знайти застосування і в теплу пору року, оскільки шерсть — чудовий термоізолятор і підтримує комфортний мікроклімат та зберігає природну для вас температуру. А термобілизна з серії Werolo / Werela стане вашою улюбленою термобілизною, якщо ви любите активно кататись на лижах, не одягаючи багато шарів одягу.

І я абсолютно впевнена, що ви зміните свою думку відразу після придбання вашого першого комплекту шерстяної термобілизни Lasting або Smartwool.

Шерсть також успішно використовують, як наповнювач для зовнішнього шару одягу. Зокрема революційний утеплювач Tirol Wool Celiant від Salewa. Це унікальна комбінація натуральної овечої шерсті і високотехнологічного синтетичного волокна.

Перший компонент це шерсть овець, яких вирощують на локальних фермах в Тіролі – серці Доломітових Альп, відрізняється високим показником теплоізоляційних властивостей, оскільки весь рік вівці перебувають у складних кліматичних умовах і фактично не спускаються нижче 2000 м н.р.м. (тобто завжди живуть вище Говерли:) ).

Другий компонент високотехнологічне волокно Celiant. Для його виготовлення використовують суміш 13-ти мінералів, які відібрали за їх здатність вловлювати і відбивати інфрачервоне випромінювання. Ці мінерали подрібнюють до стану мікрочастинок і вплавлюють в синтетичну основу. Таким чином отримують утеплюючий матеріал, який здатен повертати вам ваше власне теплове випромінювання саме тому в такій куртці тепліше, ніж в тій, яка просто теплоізолює.

Цьогоріч в колекції одягу з цим наповнювачем, з’явилась особливо приваблива новинка Куртка Salewa Puez PTX TirolWool Celliant 2L утеплена куртка з мембраною. Що може бути краще для нашої зими з мокрим снігом? Між іншим куртки на такому утеплювачі чудово покажуть себе і в місті, і в горах. Зокрема їх зараз носять Tirol Mountain Rescue Service гірські рятувальники з Тіролю.

Окрім тепла цей утеплювач чудово дихає і зберігає свої властивості навіть при намоканні. А ще за речима з таким наповнювачем набагато легше доглядати, порівняно з пухом.

До речі, про пух

Це натуральний утеплювач, із яким досі складно змагатися синтетичним аналогам, скільки лабораторій не працювало б в цьому напрямку. Легкий, чудово компактизується і добре зберігає тепло, а також забезпечує тривалий термін експлуатації. Чим вищий показник FP (пружності) пуху, тим менше по вазі його потрібно, щоб заповнити той самий об’єм і забезпечити вас такою ж кількістю тепла. Цей показник залежить від породи гусей і качок, від яких його отримують, а також від умов, при яких вони ростуть і чим харчуються. Пізніше пух очищають та обробляють спеціальними засобами, щоб зробити його гідрофобним (аби він не боявся намокання). А також використовують спеціальні тканини, які достатньо щільні, щоб не пропускати пух назовні. Тканини, зазвичай, також додатково просочують, щоб надати їм мінімальних вологовідштовхуючих властивостей. 

Між іншим Україна один з найкращих постачальників пуху для туристичного спорядження. А віднедавна з’явився і цілком український продукт пухові куртки і жилетки від Turbat, які не лише з українського пуху, але і розроблені та пошиті в Україні.

Крім одягу пух використовують також як утеплювач в спальниках, рукавицях і навіть в килимках Exped, які неодмінно вам знадобляться, якщо ви плануєте ходити в гори взимку.

Primaloft

Cинтетичний утеплювач, що за своїми показниками максимально наближається до пуху. Якщо вам з тих чи інших причин не подобаються натуральні матеріали, але хочеться щось легке і компактне, то можете звернути увагу на товари з Primaloft. Зокрема на цей сезон є дуже цікаві моделі від Turbat – фліси Troyaska і Trostyan. Також Primaloft можна знайти як утеплювач в рукавицях, спальниках, і навіть в шапках чи термобілизні, де його можуть використовувати як компонент волокна.

Wind is your enemy

Не забуваймо про зовнішній шар одягу хоч він зазвичай сам по собі не має теплоізоляційних властивостей, або вони дуже незначні. Зазвичай це мембранна куртка або софтшел. З одного боку зовнішній шар повинен захистити вас від вітру, адже на сильному вітрі тепло “видує” з усіх утеплювачів досить швидко. При цьому матеріал повинен дихати і відводити вологу. Зовнішній шар, який не буде виводити вологу, може звести нанівець властивості утеплювача і ви замерзнете, тому поставтесь до цього відповідально.

Теплі важливі бонуси

Не забувайте також, що для того, аби зігрітись вашому організму необхідні калорії. Подбайте про достатньо калорійну їжу в зимовому поході. Швидше зігріти воду і приготувати щось смачненьке допоможуть інтегровані системи з використанням зимової газової суміші. Також в зимовому поході чи під час тривалої мандрівки необхідно мати з собою гарячий чай, для цього неодмінно захопіть термос, адже вода в пляшці може просто замерзнути. Не зайвими виявляться також грілки  – хімічні чи каталітичні (бензинові).

 

 

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *