Хлопець затягнув тебе у гори і тобі сподобалось? Пора зрівняти рахунок! Спільно з друзями з lviv.com у жартівливій формі пропонуємо кілька напрямків у Карпатах, куди варто податися з наплічниками восени. Що може бути кращим, ніж ти і він у затишному наметі посеред осінньої краси.

Як затягнути хлопця в намет: 5 маршрутів

Як підготуватися?

Осінь – сувора і непередбачувана пора для походу. Будь готова, що тобі доведеться пакувати і шорти, і зимову шапку. На тебе чекають зливи, грози, ще по-літньому пекуче сонечко та безмежно-свіже гірське повітря, по-особливому смачне в цей період року.

Обов’язково візьми:

  • дощовик (а також рейнкавер для наплічника);
  • водостійкі трекінгові черевики;
  • теплу куртку;
  • шапку;
  • газовий балон з туристичним пальником– щоб не паритись над мокрими дровами (але якщо ти сувора дівка і не боїшся труднощів, можеш не брати);
  • кілька пар шкарпеток (обов’язково!!!);
  • Додатковий комплект сухого одягу на зміну;

Все решта – за бажанням. Та перш ніж пакувати речі в наплічник, загорни їх у целофанові пакети або покдади у гермомішок – так навіть під час сильної зливи твої речі лишаться сухими.  Отож, почнемо з лайтових варіантів без ночівлі. Але намет з собою взяти можна.

Осінній пейзаж, що розкривається з вершини гори Лопата

1. Гора Лопата

  • Тривалість: 1 день.
  • Складніть: навіть найлінивіший хлопець погодиться.
  • Висота: 1211 метрів.
  • Особливості маршруту: є декілька різкіших підйомів.       

Як зацікавити хлопця?

Скажи, що це історичне місце: влітку 1944 року тут відбувалися бої загонів УПА з німецькими та угорськими військами (хлопцям подобається військова тематика!). Можна побавитися в квест і знайти мертве озеро.

 

Як дістатися вершини?

  1. Доберіться до міста Сколе;
  2. Знайдіть річку Опір, там є відпочинкова зона.
  3. Поруч знаходиться міське озеро (можна фоткати);
  4. Знайдіть табличку з туристичною схемою рекреаційної зони;

Якщо йти повз туристичні бази, асфальтована дорога перетвориться у ґрунтову, а ще далі – у звичайну стежинку. Саме з цього моменту є два варіанти шляху.

Варіант А:

  1. На початку яру в Павловому потоці поверніть вліво на доріжку;
  2. Йдіть прямо на частково відкритий слабо нахилений хребет (влітку там є чорниці);
  3. Прямуйте по стежці на південь до лісу;
  4. Після короткого стрімкого підйому, обійдіть яр зліва (біля потоку Чудилів);
  5. Вийдіть на широкий відкритий хребет – звідси побачите село Кам’янка;
  6. Поверніть направо і йдіть на південь до вершини 1001,6 м;
  7. Йдіть на південь в ліс.

Варіант Б:

  1. Йдіть повз Павлів потік (можна побачити джерело із залізною водою);
  2. На галявині біля вершини 1001,6 м поверніть вправо.

Маршрути А і Б приведуть вас до цієї точки

Звідси стежка підійматиметься на південь (через ліс) до самої вершини Лопати. 

УРА, ми на вершині!

Круто, тепер можете або спускатися цією ж дорогою, або перейти на гору Кудрявець (в 500 метрах на захід від Лопати) і зійти з неї до села Гребенів, або зійти до села Кам’янка (на північному-сході). З цього села є дорога через долину річки Кам’янка, де можна знайти водоспад Кам’янка та мертве озеро Журавлине.

2. Скелі Довбуша

  • Тривалість: кілька годин.
  • Складніть: можна поїхати на авто.
  • Висота: найвища точка – 800 метрів. Особливості маршруту: є і скелі, і печери.

Скелі Довбуша – це скельно-печерний комплекс, який полюбився скелелазам через те, що скелі лежать на висоті 668 м над рівнем моря. Унікальна історична та природна пам’ятка. Кожна скеля має дуже дивні назви: “Книжка” (заввишки в два людські зрости, яка нагадує за формою відкриту книгу) “Поцілунок собаки-барабаки, “Майн Кампф”, “Шлях самурая”, “Корчма при дорозі”, “Політ над гніздом зозулі”, “Лісоповал”, “Валіза Сальвадора Далі”.

Як затягнути хлопця?

  • Запропонуй пошукати палеообсерваторію (язичницьке святилище, яке існувало тут X–XII століттях) – всі люблять пригоди!
  • У XVII–XVIII ст. тут жили опришки – запропонуй пошукати їх сховища у печерах;
  • Тут була оборонна фортеця (пам’ятаєш – пацани люблять войнушки)!  

Як дістатися?

Варіант А:

  1. Доберіться до Труханова (як варіант – маршруткою Львів-Труханів);  
  2. Пройдіть до скель пішки (приблизно 40-60 хв.);

Варіант Б:

  1. Сядьте на електричку Львів-Трускавець або на електричку Львів-Сколе (до Стрия);
  2. Доберіться до Болехова (автобусом, маршруткою, попуткою або на таксі);
  3. Дістаньтеся Бубнища (автобусом, попуткою або таксі);
  4. Пройдіть пішки 30 хв.

Варіант В (найшвидший):

Їдьте на авто зі Львова по маршруту Львів-Стрий-Моршин-Болехів-Бубнище-Одинець. Це найшвидший і найзручніший спосіб. Заїзд під самі скелі платний (+- 5 грн з машини).  А нижче перейдемо до маршрутів з ночівлею (для трушних мандрівників).

Чорногірський хребет. Фото: Mykola Swarnyk

3. Чорногірський хребет

  • Висота: понад 2000 метрів.
  • Особливість: є смачненька бринза та закинута обсерваторія.
  • Вимоги: добра фізична підготовка, надійне туристичне спорядження, досвід у гірському туризмі (або бери провідника-екскурсовода).
  • Тривалість: 3-4 дні.

Як затягнути хлопця?

Скажи, що з підкоренням найвищого хребту Карпат впорається лише твій супермен (тобто він).

Особливості маршруту

До Чорногори входять усі двотисячники України: Говерла (2 061 м), Бребенескул (2 035 м), Піп-Іван Чорногірський (2 028 м), Петрос (2 020 м), Гутин Томнатик (2 016 м) та Ребра (2 001 м). Схили вершин хребта мають трав’янисте покриття, а кам’яних розсипів небагато, тому стежки значно полегшать шлях.

Як дістатися?

Є кілька варіантів вийти на Чорногірський хребет:

  • З північного боку є невеликий присілок Завоєля (входить до Ворохти);
  • Зі східної частини можна зручно вийти з верхньої частини сіл Бистрець і Дземброня;
  • Із закарпатського боку вийти на західну частину Чорногори можна з сіл Лазещина, Ясіня або Кваси;
  • на східну – із сіл Богдан і Луги.

Зі Львова до цих точок можна добратися потягами або автобусами. Відстані від міста: до Завоєля – 236км, Дземброні – 266км, Лазещини – 237км, Луги – 129 км.

Пропонуємо маршрут середньої складності (с. Дземброня – Дзембронські водоспади – г. Вухатий Камінь – г. Піп Іван – озеро та вершина Бребенескул – оз. Несамовите – г. Говерла – г. Петрос – с. Кваси). Але якщо почуваєшся в силі, можеш скласти свій власний! 

Фото: Robert-Erik

Маршрут. День перший.

Доберіться до села Дземброня (Івано-Франківська область). Від села йдіть широкою польовою дорогою (вона швидко стане стежкою). Біля будиночків пастухів (на узліссі) можна зупинитися та спробувати смачненької бринзи. Якщо вийшли після обіду, тут можна розбити табір на ніч. Якщо зранку – продовжуйте шлях через ліс. Через 1-2 години шляху через галявину і ліс, вийдете до Дзембронських водоспадів. Тут можна сфоткатись і перекусити, а тоді піти вище, до наступних неймовірно гарних каскадів. Йдіть прямо і через деякий час вийдете на г. Вухатий Камінь. Тут побачите усю красу Чорногори з висоти майже пташиного польоту. Око милуватимуть і дивної форми скелі, які отримали народну назву “церкви”.

Помилувавшись красою не зупиняйтесь: далі буде Піп Іван Чорногірський із закинутою обсерваторією на вершині.  У підніжжі гори сміливо облаштовуйте табір.

День другий. Пригоди чекають!

Раненько прокинувшись, збирайте табір та йдіть вгору. Цей шлях для справжніх переможців, егеж! Але саме тут починається Чорногорський масив і першою вашою перемогою сьогодні стане озеро Бребенескул. Озеро розташоване в підніжжі однойменної гори, тому збирайтесь із силами та підкорюйте вершину!

Відпочивши, йдіть далі. На вас чекає неймовірно красиве озеро – Несамовите. Спускайтесь донизу та облаштовуйте табір. На вас чекає яскрава карпатська ніч.

День третій.  Найцікавіше – попереду.

Найвища гора українських Карпат, Говерла, хоч і має досить складний підйом, але має надзвичайно гарний вид. Спустившись, можна або рушити далі (на Петрос), або повернутися додому.  Якщо вирішили повернутися, обійдіть вершину гори Петрос та сходьте вниз до села Кваси. Якщо маєте сили – підкорюйте вершину Петросу! Спустившись до села Кваси, можна видихнути, адже цивілізація вже близько.

Мармароси. Фото: Олександр Котенко

4. Мармароський масив

  • Висота: найвища точка – 1961 метр.
  • Особливості:
  • є колиби, де можна переночувати;
  • Розташований на кордоні з Румунією, тому треба мати дозвіл на перебування в прикордонній зоні.
  • Тривалість: 2-3 дні.

Як зацікавити хлопця?

Поясни йому, що Мармароський масив називають “Гуцульськими Альпами”. Побувати там ду-у-уже круто.

Як отримати дозвіл?

Кожен член групи повинен мати паспорт та відповідний дозвіл. Отримати його просто – за два тижні до орієнтовної дати виходу відправ запит на ім’я командира Мукачівського прикордонного загону із повним переліком осіб, що йтимуть з тобою. Разом з тим, подай:

  • П.І.Б. кожного члена групи;
  • серію, номер, ким і коли видані паспорти;
  • офіційні прописки;
  • дані про дати народження;
  • номери мобільних телефонів;
  • план-маршрут походу;
  • дати виходу на маршрут і завершення походу.

Листи-заяви надсилай сюди: mukachevo_zagin@pvu.gov.ua. Приклад дивись тут. Додатково: за інформацією про отримання дозволу дзвони: 031-32-3-23-45, моб.: 067-312-07-42 (прикордонна застава, с. Ділове).  

Військове звання та П.І.Б. начальника Мукачівського прикордонного дивись на сайті Державної прикордонної служби України або у Мукачівському прикордонному загоні (вул. Недецеї, 45, м. Мукачево, Закарпатської області, кабінет діловодства №307). Телефон: 03131-2-12-61.

Якщо дозвіл отримано – в день виходу на маршрут керівник/ця групи мусить отримати тимчасову перепустку у відділі прикордонної служби ВПС “Ділове” (вул. Требушанська, 60, с. Ділове). При собі треба мати роздрукований варіант листа-запита, що подавався прикордонникам, з повним переліком групи.

Важливо! На перепустці зазначать номери контактних осіб в прикордонній службі, яким потрібно надсилати смс-ку один раз на добу з даними про місцезнаходження групи. Коли будете вертатись додому, так само сповістіть чергового застави “Ділове”. P.S. Якщо маршрут починається з с. Костилівка (перед с. Діловим), їхати до Ділового по дозвіл не треба – всі питання вирішуються у телефонному режимі (номери шукай вище).

Маркування кордону України на хребті Мармароси. Фото: igormelika.com.ua

Як дістатися?

Нарешті бюрократія з дозволами закінчилась! Тепер про приємне – обирай маршрут та готуйся то пригод!

Можна сісти на потяг або на автобус (до Рахова), а вже звідси добиратись до Ділового. Якщо дорога дозволяє, домовся з водієм і від Ділового до полонини Лисичої вас підвезуть УАЗом. До Буркута чи Шибеного можна доїхати через Верховину. Час у дорозі приблизно 5 годин (залежно як добиратись).  

Фото: Любомир Тригубишин

5. Ґорґани

  • Середня висота хребтів 1600-1700 метрів. Найвища вершина – Велика Сивуля – 1836 метрів
  • Складність: хард!
  • Тривалість: від 1 до 7 днів.
  • Вимоги: фізична підготовка, теплий одяг, хоча б невеликий досвід гірських мандрівок, хороше трекінгове взуття.

Чому “Ґорґани”?

Коли масивні брили каменю рухаються по схилах гір, вони створюють глухий шум – ґорготіння (“ґорґани” як синонім до “ґорґотати”, “ґорґотіти”, “скреґотіти”, “скрекотати”). А з румунської “gоrgan” означає “курган”.

Як затягнути хлопця?

Ґорґанські ліси такі, ніби тут, а не в Новій Зеландії знімали “Володаря перснів”.

Фото: Юрій Шевченко

Особливості маршруту:

Ходити “ґреґотами” (кам’яними розсипами) у мокру та сніжну погоду важче, ніж у суху. Без хорошого трекінгового взуття та хоча б невеликого досвіду буде дуже складно. Звичайні пішохідні дистанції для цих гір треба переглядати: швидкість буде менша, а ноги втомлюватимуться швидше.   

Що подивитись?

Безмежне (і найбільше в Карпатах) озеро Синевир, кам’яні розсипи (за деякими даними, складають близько 15 кв.км) барвисті ліси та жерепи (зарості дикої гірської сосни, чагарникове криволісся), старовинні колиби (де ночували мандрівники ще у 30-х), водоспади та полонини. Хоч і складні, але неймовірно красиві Ґорґани закохають у себе кожного. 

Фото: Влад Соколовський

Як доїхати?

Дивлячись, який маршрут ти обереш. Можна виїхати на Яблуницю, Поляницю, Яремче, Ямну, Осмолоду, Бистрицю, Стару Гуту, Лопухів тощо. Можна їхати у напрямку Буковелю до Ямна, Яремче, Поляниці, на Осмолоду чи Стару Гуту. Зі Львова відправляються електрички та автобуси.

Марина Романцова

Один Коментар
  1. Тропа хороша для прогулок по лесу, но явно не в дождь и не после большого дождя. Вид с горы действительно красивый. Спускаться назад можно до выхода или до водопада Пробий (там же находится ещё один вход на тропу). Сразу после них идет подъем на Маковицу-еще 3.5 км. Спуск назад от скал гораздо короче , совсем легкий.

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *