Менше спорядження – більше вражень! Кожного сезону це гасло спонукає багатьох мандрівників та любителів пригод полегшувати вміст своїх рюкзаків. Найбільш затяті бекпекери використовують навіть спеціальний термін – легкохідство (англійською Ultralight backpacking). 

На початках свого зародження такий стиль подорожей перш за все означав мінімум одиниць спорядження за плечима. Однак завдяки розвитку технологій та outdoor-індустрії легкохідство фактично стало популярним напрямком туризму, в основі якого максимальне зниження ваги спорядження з урахуванням маршруту, безпеки та зручності. Тобто йдеться про виняткову функціональність, продуманість та легкість продуктів, без втрати комфорту. Багато виробників вважають саме цей напрямок своїм пріоритетом.

Про те як суттєво зменшити вагу спорядження, щоб отримати максимум задоволення від походів нам розповів мандрівник з досвідом, дизайнер команди Gorgany Ярослав Туренко.

Травма була важливим мотиватором

Ярослав розповідає, що він полюбив outdoor-мандрівки майже 10 років тому, після участі у походах по Кримських горах. Це були різні за складністю маршрути з багатьма переїздами, вилазки у складнодоступні місця.

“В Криму мене захопило те відчуття свободи, яке дарує подорож з рюкзаком. Згодом я спробував взяти участь у змаганнях “Кубок Карпат”. Це був піший похід у 130 кілометрів з елементами орієнтування. Після цього я остаточно зрозумів, що такий формат походів мене захоплює найбільше. Не залежно скільки ти пройшов, усе одно відчуваєш задоволення”, – розповідає Ярослав.

Ярослав Туренко під час походу

Після кількох років активних походів Карпатами Ярослав почав більше цікавитися якісним туристичним спорядженням. Завдяки сайту backpackinglight.com дізнався про легкохідство.  

“У мене була досить незвична мотивація. Через давню травму плеча лікар сказав мені, – “Або зав’язуєш з походами, з навантаженням на плечі, або щось думай”. Я почав цікавитися як зменшити навантаження, дізнався на іноземних сайтах, що є різні підходи. Наприклад у США легкохідство було вже досить розвинене. Тому з 2012 року я почав полегшувати своє спорядження”, – пригадує Ярослав.

Ярослав Туренко (праворуч) на вершині гори Ельбрус на Кавказі

Переважна більшість туристів не усвідомлюють, до якої міри можна полегшити рюкзак. Багатьом здається, що межа полегшення ваги – це якихось жалюгідних 2-3 кілограми, заради яких не варто “паритися”. Але це не зовсім так.

Хтось бачить насолоду в стражданнях, а хтось їх уникає

Зараз легкохідство розвинулося у цілу філософію. Любителі активного відпочинку по цілому світі слідкують за новинками полегшеного спорядження, обговорюють цю тему у соцмережах, діляться власним досвідом. Ярослав каже, що для нього легкохідство – це перш за все розумне полегшення спорядження без втрати комфорту, з метою пройти більше, побачити більше. Адже головною різницею між звичним туризмом і легкохідством є те, що люди набагато більше фізично втомлюються, несучи з собою важке, часто взагалі зайве спорядження. Існує певний стереотип туриста з важким рюкзаком. Нібито купа складного екіпірування повинна допомогти у “боротьбі” зі стихією і “підкоренням” природи під час походу.

Фото: walkingwomad.wordpress.com

“Багато людей вважають, що похід має бути складним. І що величезний рюкзак за плечима це невід’ємний елемент туризму. Хтось бачить насолоду в таких тортурах, а хтось їх уникає. Мій підхід – проходити набагато більшу відстань, швидше, з фаном і кайфом”, – розповідає Ярослав.

Філософія легкохідства багато в чому стосується психології та досвіду людей. Конкретне спорядження це вже наступний крок. Напевне всі пам’ятають свої перші походи, коли в рюкзак пакувалося багато речей, з думкою “може пригодиться” або “куди ж я без цього”. Хотілося мати великий наплічник, щоб усе влізло. Натомість туристи з досвідом радять розпочати якраз з оптимізації об’єму рюкзака.

“Найперше я вирішив продати свій рюкзак об’ємом 90 літрів. Бо якщо у вас великий рюкзак, то завжди буде бажання запхати туди багато, нехай навіть легких речей. І це, в кінцевому результаті, нічого не дасть”, – каже Ярослав.

Ярослав Туренко у своїх перших походах

Загалом професіонали рекомендують розпочати “легкохідну реформу” з так званої “великої трійки” спорядження: рюкзак, спальник і намет. Недавно до цього додалися ще надувні килимки для сну. Для початку слід звертати увагу на об’єм речей, а вже потім на вагу. Адже навіть менший рюкзак, уже суттєво спрощує похід.

Ярослав розповідає, що тепер користується рюкзаком об’ємом всього 33 літри, у який влазить усе сучасне туристичне спорядження для багатоденного походу. Досягнути такого результату можна не тільки купівлею нового ультралегкого спорядження, але й розумним пакуванням та підбором речей для походу.

Ярослав Туренко з невеликим наплечником під час походу

Наприклад, намет завжди варто діставати з чохла та розкладати по наплічнику, чіпляючи каркас збоку. Також, важливо мати добре скомпресований спальник, відповідно до сезону. Багато місця займає додаткове взуття, яке не завжди потрібне. Альтернативою можуть стати ультралегкі Skinners, про які ми уже писали.

“Однією з найпотужніших речей, що дозволяють суттєво зменшити об’єм спорядження є надувний килимок. Адже добрий сон в поході – найважливіша річ. Надувний килимок Exped AirMat UL Lite став для мене вражаючим відкриттям в плані співвідношення ваги, об’єму та комфорту сну. Точно не гірше ніж вдома”, – каже Ярослав. Щоб оцінити розмір та вагу пропонуємо огляд подібного килимка від EXPED.

Загалом, підбір спорядження у похід це пошук розумного компромісу, який залежить від маршруту, погоди, тривалості. Наприклад, не завжди варто брати намет, якщо можна переночувати у колибі. Трекінговий одяг, який швидко сохне, можна випрати під час мандрівки. Використовуючи універсальні штани 2 в 1, також можна зекономити на об’ємі. Нижче розглянемо ці та інші приклади детальніше.

Полегшене спорядження: комфорт та функціональність

Деякі поціновувачі легкохідства кажуть, що межі у полегшенні спорядження майже немає. Тобто завжди можна вигадати щось, щоб зекономити кілька грамів. Наприклад відрізати ручку від зубної щітки, чи зайві лямки від наплічника. В Америці навіть існує поділ на superlight, ultralight та просто light backpacking. На початку зародження фанати цього руху полегшували спорядження самі, шили рюкзаки або викидали зайві, на їхню думку, елементи, експериментували з спорядженням для ночівлі, старалися зекономити кожен грам. Але більшість ставляться до цього стриманіше. Відомий outdoor-блогер Антон Прохоров пише, що головне – досягти свого рівня комфорту і вчасно зупинитися на ньому.

Загалом, легкохідне спорядження вирізняється мінімалізмом та функціональністю. Другий аспект цінується найбільше, адже найлегший спосіб зекономити об’єм і вагу – взяти замість кількох речей одну. Водночас зменшення ваги конкретних продуктів часто досягається за рахунок високотехнологічних тонких тканин чи легких матеріалів, що потребують дбайливішого ставлення.

Одним з варіантів суттєвого полегшення рюкзака може бути ночівля в гамаку чи просто під тентом. Вага повноцінних туристичних гамаків починається від 150 грамів. При чому об’єм цих малюків трішки більший ніж м’ячик для тенісу. Мінімальну вагу та об’єм мають також невеликі тенти, або навіть пончо-тенти, що одночасно виконують роль дощовика, захисту від сонця та місця для ночівлі.

“У ночівлі без намету є свої плюси і мінуси. Тут потрібно зважати на росу і конденсат. Наприклад, під час ночівлі в гамаку слід зважити, що він огортає вас і стискає утеплювач в спальнику. Якщо йдеться про холодний період, то спальник не зможе повноцінно зігрівати у таких умовах”, – ділиться досвідом Ярослав Туренко.

Також Ярослав додає, що гамак можна використовувати як “bivi”, тобто накритися поверх спальника під час сну під відкритим небом. Це захистить вас від роси.

Приклади способів ночівлі без намету

Щодо наметів, то провідні виробники пропонують варіанти полегшених повноцінних наметів вагою близько 1-1,5 кг, як наприклад EXPED Mira II HL. Задоволення не з дешевих, але відчуття, коли об’єм і вага твого намету менша ніж пляшка води, вражає. Існують також полегшені намети у середній ціновій категорії. Загалом, навіть для поціновувачів легкохідних походів намет залишається важливим елементом комфорту, тому виробники постійно працюють у напрямку їх полегшення. Наприклад на останній виставці OutDoor Show у Німеччині був представлений двомісний намет вагою всього 500 грамів!

А ще, конструкція деяких наметів дозволяє окремо використовувати верхній або внутрішній тент. Залежно від погоди чи маршруту, це може суттєво полегшити вагу рюкзака. Існують також ультралегкі намети, що розтягуються за допомогою трекінгових палиць. Інколи для ночівлі у теплих краях достатньо лише москітної сітки. Переглянути варіанти полегшених наметів можна тут.

Продовжуючи тему “великої трійки” варто згадати про спальні мішки. Окрім пошуку оптимальної ваги тут можна суттєво виграти в плані функціональності. Адже існують спальники, які одночасно можуть виконувати роль куртки.

“Зазвичай я активно рухаюся і не потребую зайвих речей в поході. Мій спальний мішок Sierra Designs MOBILE MUMMY це чудове рішення для економії на кількості спорядження, адже його можна носити на собі, як куртку. Ввечері я одягаю спальник, висовую руки і почуваю себе цілком комфортно в таборі. У теплий сезон це дозволяє мені не брати в гори теплих штанів і верхнього одягу”, – розповідає Ярослав.

Ярослав Туренко демонструє свій спальник Sierra Designs MOBILE MUMMY

Легкоходи з досвідом також радять розумно підбирати утеплювачі для походів у холодніші сезони. Адже зимові спальники громіздкі, натомість цілковитого комфорту можна досягти використовуючи компактні пухові светри чи штани, у яких можна спати вночі і йти вдень.

Щодо рюкзаків, то тут головне оптимальний об’єм. Хоча для максимального полегшення можна пошукати і спеціальні моделі легкохідних рюкзаків. Тут зазвичай немає купи всяких додаткових лямок, кишеньок та блискавок. Хоча деяким виробникам вдалося досягти серйозного компромісу між вагою та функціональністю. Наприклад рюкзак Osprey Levity, що розрахований на 12 кг ваги сам важить всього 800 грамів.

OutDoor 2017 Osprey – Levity from UKClimbing.com on Vimeo.

Виграти додатковий об’єм і комфорт можна також на аксесуарах. Ярослав розповідає, що якось спробував користуватися силіконовою формою для випічки, замість тари для їжі. Вона важить кілька грам, займає мінімум місця та добре зберігає тепло.

Ярослав Туренко їсть з силіконової форми для випічки чидячи у кріслі Sea to Summit Air Chair під час походу

“Також я давно користуюся компактним пластиковими туристичними горнятками. У ручці свого Wildo Fold-A-Cup я зробив дірку для карабіна і тепер він висить завжди на рюкзаку, щоб можна було легко зняти, набрати води з струмка під час походу”, – розповідає Ярослав.

Ще одна річ, якою користується Ярослав – це крісло для кемпінгу Sea to Summit Air Chair. Це ультралегкий каркас з тканини і строп, куди складається надувний килимок, утворюючи комфортне крісло для повноцінного сидіння на будь-якій поверхні.

Серед інших легкохідних аксесуарів можна згадати мікрофіброві рушники, набори посуду, компактні балони з газом до пальників, компресійні мішки тощо. Проте ніколи не економте на вазі аптечки чи інших засобів захисту, залежно від походу.

Висновки

Очевидно, що серйозне полегшення спорядження потребує додаткових фінансових вкладень. Не усі готові наважитися міняти свої, цілком робочі рюкзаки, намети чи спальники на більш легкі і функціональні. Однак це можна робити поступово, паралельно полегшуючи рюкзак за рахунок розумного підбору спорядження для конкретних мандрівок. Окрім того, не обов’язково одразу купувати найдорожчі ультралегкі продукти, адже на ринку існують цілком пристойні пропозиції у середньому ціновому і ваговому сегменті. Наприклад, український бренд Turbat пропонує доступний намет Latundr вагою менше двох кілограмів.

Намет Turbat Latundr

Навіть кілька кілограмове полегшення може суттєво вплину на задоволення від походу. Ярослав Туренко пригадує, що важко передати відчуття рівня комфорту, коли вперше пішов в гори без повного 90-літрового рюкзака. 

Адже основне відкриття легкоходів – це величезне значення ваги для комфорту, швидкості руху, морального стану і навіть безпеки туриста. Це значення протягом багатьох років недооцінювалося як виробниками спорядження, так і самими туристами. І навіть якщо ваш похід простий і відпочинковий, то маючи полегшене спорядження ви без втрати комфорту можете дозволити собі взяти додаткові приємні речі, такі як гітару, аудіоколонку, дзеркальну камеру додаткові смаколики чи пляшку квасу 😉

Водночас захоплення серйозним легкохідством повинно бути цілком свідомим. Воно не повинно негативно впливати на ваш комфорт і безпеку. 

4 Коментарі
  1. Гарна стаття, дякую. Згадав свої мандрівки у 2005 році з 16 кілограмовим рюкзаком у дводенний похід влітку. Були запасні джинси, кросівки, банки з м’ясом і ще купа всього. Дивуюсь своїй тодішній фізичні підготовці 🙂 Насправді, якщо полегшуватись поступово, то що раз більше бачиш в тому сенс і задоволення.

  2. дякую за статтю, дуже цікаво. Здалось малувато написано тут про взуття (але все ж є).

  3. Рад видеть, что тема разумного веса походного снаряжения в обсуждении. Хочу поделиться правилом, которое должно быть критерием в легкоходстве при выборе снаряжения: “Экономить можно на всём, кроме безопасности”. Путешествуйте с удовольствием! 73! 🙂

  4. […] По-друге, я прихильник раціонального підходу при збиранні-пакуванні рюкзака, і твердо вірю, що в горах можна прекрасно почуватись і без речей «а може згодиться». Звісно, якщо ви «ну ніііяк» не можете обійтись в поході без свого махрового рушничка розміру XXL, піжами, фена для волосся чи великої банки кондиціонера — купляйте баул на 80 літрів. Детальніше про цю тему GorganyPRO писали у попередніх матеріалах. […]

Leave a reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *